ELi teaduskomitee: kosmeetikatoodetes kasutatavad parabeenid ei ole kahjulikud

ELi teaduskomitee: kosmeetikatoodetes kasutatavad parabeenid ei ole kahjulikud

ELi tarbijaohutuse komitee (SCCS) teatel ei ole parabeenid praegu kasutatavates kogustes tervisele ohtlikud. Parabeenid on keemilised ühendid, mida kasutatakse laialdaselt päikesekaitsekreemides ja mis häirivad mõnede arvamuste kohaselt inimese endokriinsüsteemi talitlust.

ELi kosmeetikatoodete direktiivi kohaselt on parabeene lubatud kasutada säilitusainena, mille sisaldus ei tohi ületada üksikainena 0,4% ja estrite seguna 0,8%.

Ent küsimusi on tekitanud ühe konkreetse parabeeni, nimelt propüülparabeeni võimalik toksiline toime endokriinsüsteemile. Vabaühenduse Environmental Working Group hinnangu kohaselt on propüülparabeen väga kahjulik, sest see käitub organismis nagu östrogeenid ja võib pärssida hormoonsüsteemi talitlust.

SCCS teatab värskes seisukohavõtus propüülparabeeni kohta, et seda peetakse kosmeetikatoodete direktiivis määratud kogustes tervisele ohutuks, kirjutab portaal EurActiv.

SCCS viis läbi kvantitatiivse riskihindamise, mis hõlmas „mitmeid konservatiivseid uurimistasandeid”, nagu parabeenide nahakaudse imendumise kõrge määr 3,7% ja inimese kumulatiivse kokkupuute näitaja 17,4 g päevas parabeene sisaldavate toodete kasutamisel.

Kogutud andmetest lähtuvalt otsustas SCCS, et propüül- ja butüülparabeeni kasutamine kosmeetikatoodetes säilitusainena on tarbijatele ohutu eeldusel, et üksiktoodetest saadavate kontsentratsioonide kogumäär ei ületa 0,19%.

Euroopa Tarbijaliitude Ameti (BEUC) ohutus- ja keskkonnavaldkonna vanemametniku Sylvia Maureri sõnul näitab parabeenide ohutuks kuulutamine, et alahinnatud on üldkogust, millega tarbijad kokku puutuvad.

„Me kasutame päevas 10–20 kosmeetikatoodet. Huulepulkades, kreemides ja šampoonides sisalduvad potentsiaalselt kahjulikud ühendid võivad organismi kuhjuda. Meid teeb murelikuks see, et ELi määrustes ei ole sellise kuhjumisefektiga arvestatud,” märkis Maurer.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

iti
02.07.13 19:04
loomulikult ei saa ju panna suuri parfümeerikontserne ometigi tootma looduslikke tooteid, parabeenide kasutamine on odav, sest need on odavad tööstusjäätmed ,eriti naftaproduktide jäätmed, nendest on odav toota igasugust prahti
-43
   
+39

Lisa kommentaar

Saada