Eesti Peavalu Selts: peavaluravi korraldus on Eestis lapsekingades

Eesti Peavalu Selts: peavaluravi korraldus on Eestis lapsekingades

Peavalu on probleem, mida on tundunud üheksa inimest kümnest, kuid Eestis puudub peavaluraviga tegelev terviklik süsteem, leiavad Eesti Peavalu Seltsi kuuluvad arstid.

Peavalude levimus on väga kõrge – pingetüüpi peavalu ja migreen on peale hambakaariest levinuimad tervisehäired maailmas. „Enamikel inimestest esineb peavalu harva ja see on pigem häire, mis vajab tähelepanu vaid siis, kui on tekkinud. Peavalu muutub haiguseks, kui see kordub sageli – pea valutab juba mitmel päeval igas kuus ning seetõttu peab ka valuvaigisteid kasutama,“ selgitab Eesti Peavalu Seltsi President ja Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog Mark Braschinsky.

Näiliselt lihtne kaebus väärib tähelepanu ka seetõttu, et paljude inimeste jaoks on tegu elukvaliteeti alandava probleemiga, mis takistab igapäevast toimetulekut. Migreeni mõju inimese elule on märkimisväärne – migreen on seitsmendal kohal nende haiguste reas, mis enim tööaastaid kaotab.

Dr Mark Braschinsky kinnitab, et enamik sagedasematest peavaludest on ohutud, häirivad inimest harva ning neid saab ravida tavaliste käsimüügiravimitega. „Ettevaatlikuks tuleb muutuda siis, kui vajadus tablettide järele kasvab ning valuvaigisti muutub elu lahutamatuks osaks,“ rõhutab ta.

„Arsti poole peaks pöörduma siis, kui peavalud esinevad sagedalt – umbes pooltel päevadel kuus või enam, sama sagedasti vajatakse valuvaigisteid, peavalu iseloom muutub järsult, tekib varem kogematu tugev või ajas süvenev peavalu või elukvaliteet on peavalust tulenevalt tõsiselt langenud,“ toob dr Braschinsky välja peamised häirekellad, mis vajavad arstiga konsulteerimist. Esmalt soovitab ta konsulteerida perearstiga, kes vajadusel saadab spetsialisti juurde.

Erinevalt Skandinaaviast puudub Eestis peavaluraviga tegelev terviklik süsteem. Dr Braschinsky unistab, et ka Eestis jõutakse kunagi nii kaugele, et peavaluravi korraldusse kuuluks spetsialiseerunud kabinetid, vastava ettevalmistusega ka õendus-personal, kognitiiv-käitumusliku ja füsioteraapia võimalused ja ka ravi aluseks olevad ühtsed tõenduspõhised standardid. Mark Braschinsky sõnul ei tunnistata Eestis näiteks riiklikult valupsühholoolgi eriala, samuti puudub rahastus peavaluõdede vastuvõttudeks. Braschinsky sõnul on Eesti jäänud mitmest rahvusvahelisest projektist välja, kuna meie ravikorraldus pole standardiseeritud ja seega ei vasta rahvusvahelistele ootustele.

Eelneva tõttu on ka meie patsientide võimalused kordades väiksemad kui Põhjamaades. Näiteks ei rahastata riik Eestis kobarpeavalu raviks vajaliku hapnikuravi ega neurostimulatsioonimeetodeid, puudulik on ka ravimite kompenseerimine ja seeläbi kättesaadavus uuemate ravimite osas.

Peavalu päev
Eesti Peavalu Selts korraldab laupäeval, 18. mail 2014 Eesti Peavalu Päeva, kuhu on kõik huvilised oodatud kuulama loenguid ja esitama küsimusi arstidele. Üritus toimub Tallinnas Eesti Rahvusraamatukogus algusega kell 11 ja on kõigile tasuta. Kohapeal saab igaüks testida oma peavalu, kuulata peavalu spetsialistide loenguid, saada informatsiooni peavalude ja nende ravi kohta, leida kõige sobivamat spetsialisti, kelle poole pöörduda, ja jagada oma ning kuulata ära teiste kogemusi.

Kas peavalu on kontrolli all?
Eesti Peavalu Seltsi koduleheküljel saab interaktiivse testi abil kontrollida seda, kuidas teie peavalu allub ravile. Tee test siin.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada