Ärevusvastaste ravimite jäägid võivad mõjutada kalade käitumist

Ärevusvastaste ravimite jäägid võivad mõjutada kalade käitumist

Ajakirjas Science avaldatud uuringus leiti, et jõgedesse ja ojadesse jõudvad laialt kasutatavate psühhiaatriliste ravimite jäägid võivad mõjutada kalade käitumist ning toitumist.

Rootsi teadlased lasid Euroopa ahvenad vette, kus leidus erinevas kontsentratsioonis Oxazepami, ärevusvastast ravimit, mis võib veekogudesse sattuda kanalisatsiooni kaudu pärast äraviskamist või organismist eritumist, kirjutas NY Times.

Teadlaste sõnul muutusid Oxazepamiga kokku puutunud kalad aktiivsemaks, olid vähem sotsiaalsed ja sõid kiiremini. Uurijate arvates võivad sellisel käitumisel olla veeökosüsteemidele pikaajalised tagajärjed.

Veekogudes leiduvaid ravimijääke uurivad teadlased ütlesid, et uurimistöö oli huvitav, sest uuriti inimkäitumise mõjutamiseks ette nähtud spetsiifiliste ravimite võimalikku toimet loomadele.

Kuid et uurimistöös kasutatud kõige väiksem Oxazepami kontsentratsioon oli suurem kui teadlaste uuritud Rootsi veekogudes, „on uuringu seos reaalse maailmaga ebaselge,“ väidab USA keskkonnakaitseamet.

Amet teatas, et „suurem osa ravimitest ei too inimestele, loomadele ega ülejäänud ökosüsteemile kaasa teadaolevaid riske”, kui ravimid on sellistes kontsentratsioonides, mida võib leiduda ka keskkonnas. Siiski on ravimeid, „mille puhul mõned teadlased on täheldanud füsioloogilisi toimeid kaladele, kes on kokku puutunud kontsentratsioonidega, mida võib juhuslikult esineda ka keskkonnas. Nende hulka kuuluvad mõned rasestumis- ja hüpertensioonivastaste ning meeleoluhäirete raviks ette nähtud preparaatide koostisained”.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada