Ravimiamet: astmaravi ei tohiks ise muuta

Ravimiamet: astmaravi ei tohiks ise muuta

Astmahoogude esinemissagedus on astmaravi efektiivsuse põhiline näitaja ning kui hooge on sagedasti, siis vahetab arst ravi. Kindlasti ei tohiks patsiendid endal või oma lastel ise astmaravi muuta, rõhutab Ravimiamet.

Ravimiamet selgitab Tarbija24 refereeritud artiklit "Tuhanded inhalaatorid teevad laste astma hullemaks" kommenteerides, et küsimus ei ole küll inhalaatorites, mis osadel lastel ei toimi vaid konkreetses toimeaines - salmeteroolis, mida kasutatakse ning mis konkreetse uuringu tulemuste põhjal osadel patsientidel (1 patsient 7st) ei toimi nii efektiivselt kui teistel.

„Astma ravis kasutatakse enamasti alguses lühitoimelist beeta-2 retseptoritesse toimivat ainet, näiteks salbutamooli (ravimpreparaadi nimi on Ventolin). Kui astmahood muutuvad liiga tihedaks ning nende pidev salbutamooliga leevendamine muutub patsiendile liialt koormavaks, lisatakse raviskeemi pika toimeajaga beeta-2 retseptoritesse toimiv aine, näiteks salmeterool (ravimpreparaadi nimi on Seretide või Serevent),“ kommenteerib amet.

„Brittide üsna väikesel patsientide grupil tehtud uuring näitas, et osadel patsientidel ei ole salmeterool geenimutatsiooni tõttu efektiivne ning neil peaks kasutama alternatiivseid ravimeid (kortikosteroidid või leukotrieeniretseptoritesse toimivad ained),“ selgitatakse kommentaaris.

„Astmahoogude esinemissagedus on astmaravi efektiivsuse põhiline näitaja ning kui hooge on sagedasti, siis vahetab arst ravi tõenäoliselt ka teadmata, kas patsiendil esineb vastav geenimutatsioon või mitte. Kindlasti ei tohiks patsiendid endal või oma lastel ise astmaravi muuta, sest salmeterool ei muuda olukorda hullemaks, nagu ütleb artikli pealkiri, vaid on nendel patsientidel vähem efektiivne,“ rõhutab Ravimiamet.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada