Algab gripihooaeg!

Algab gripihooaeg!

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise intensiivsus on sügisele omaselt tõusu teel, kuid praeguseks hinnatud madalaks.

Aasta 40. nädalast algab uus ametlik gripihooaeg 2012/2013, mis tähendab, et Terviseamet hakkab koguma ja väljastama taas iganädalasi ülevaateid grippi ja ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise kohta.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise intensiivsus on sügisele omaselt tõusu teel, kuid praeguseks hinnatud madalaks. Registreeritakse vaid üksikuid gripitaoliste haigusnähtudega juhte.

Uue sügis-talvise gripihooaja raskusaste ja epidemioloogilise ohtlikkuse tase sõltuvad otseselt gripiviiruse tüvest ning elanikkonna läbipõdemis- ja vaktsineerimisjärgsest immuunsusest.

Kuigi gripiviiruse levikut ei ole veel täheldatud üheski Euroopa Liidu liikmesriigis, on WHO ja ECDC eksperdid arvamusel, et suure tõenäosusega ringlevad sel hooajal üheaegselt nii hooajaline A-gripi viirus (H3N2) kui ka pandeemiline A(H1N1) ning B-gripiviirused. Kõikidest ringlevatest gripiviirustest domineerib tõenäoliselt gripiviirus A(H3N2).

Mullune gripihooaeg oli leebe

Möödunud, 2011/2012 hooajal haigestus grippi hinnanguliste arvestuste järgi kuni 50 000 inimest (hooajal 2010/2011-85 000 ja pandeemia ajal kuni 120 000). Haigestumuse intensiivsus jäi varasemate aastate sama perioodi tavatasemele alla ning oli 2006/2007 aastast alates üks leebemaid hooaegu.

Gripiviirustest domineeris eelmisel aastal gripiviirus A(H3N2). Samal ajal olid ringluses ka B-gripiviirused, mis on omane tavalisele gripihooajale.

Terviseamet tegi möödunud hooajal koostööd SA E-Tervis ja kolme suurema haiglaga: Lääne-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumiga.  Neilt saadud andmete põhjal võib öelda, et vaatamata leebele hooajale, hospitaliseeriti E-terviseinfosüsteemi andmete põhjal alates jaanuarist gripi tõttu kokku 261 inimest. Hospitaliseerimise sageduse näitajaid oli 3,5 korda kõrgemad vanemealiste (65+) inimeste seas. Gripist tingitud surmajuhte oli möödunud hooajal Terviseameti andmetel kokku 4, neist 3 olid vanuses 65+, üks vanuses 49.

Suurenenud tüsistuste riskiga seostatud kaasuvaid haigusseisundeid esines kolmel patsiendil (ühe kohta andmed puuduvad). Peamine riskitegur: südame-veresoonkonnahaigused. Ükski neist polnud vaktsineeritud.

Just praegu on õige aeg hakata mõtlema gripivastasele kaitsele. Gripi vastu vaktsineerimine on vastunäidustatud ainult munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikulise haiguse ajal. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada