Lanceti uuring: vähene füüsiline aktiivsus on sama ohtlik kui suitsetamine

Lanceti uuring: vähene füüsiline aktiivsus on sama ohtlik kui suitsetamine

Juhtivas meditsiiniajakirjas The Lancet ilmunud uurimuse kohaselt on vähene füüsiline aktiivsus sama ohtlik ja põhjustab sama palju surmajuhtumeid kui suitsetamine.

Uurimuse kohaselt ei ole umbes kolmandik täiskasvanutest füüsiliselt piisavalt aktiivsed ning selle tagajärjeks on aastas 5,3 miljonit surma, vahendab ERR.

Uurimismeeskond, mis koosnes 33 teadlasest maailma eri paigust, leidis, et täiskasvanud vajavad igal nädalal 150 minutit mõõdukat füüsilist tegevust, näiteks kiiret kõndi, rattasõitu või aias toimetamist. Leiti, et kõige vähem aktiivsed on inimesed jõukamates riikides, näiteks Suurbritannias ei liikunud 2/3 inimestest piisavalt.

"Maailm seisab silmitsi väljakutsega, et muuta füüsiline aktiivsus rahva tervise prioriteediks kogu maailmas, et inimeste tervis paraneks ning haigestumine väheneks," ütles üks uuringu juhtidest Pedro Hallal BBC’le.

Uurimuse autorite hinnangul on tegemist nii suure ohuga, et avalikkust tuleks laialdaselt hoiatada, millised on vähese liikumise ohud ning kui suur kasu on spordist.

Samas ei ole sugugi kõik teadlased nõus vähese liikumise ja suitsetamise kahjulikkuse võrdsustamisega. Kui suitsetamine ja ebasportlikkus põhjustavad umbes sama suure hulga inimeste surma, siis suitsetajaid on maailmas kokku märksa vähem kui inimesi, kes piisavalt ei liigu, seetõttu on suitsetamine individuaalselt suurem risk.

"Näiteks vähiennetuse puhul on suitsetamisest loobumine selgelt kõige tähtsam asi, mida ise teha saab," ütles doktor Claire Knight Briti organisatsioonist Cancer Research UK.

The Lanceti uuringu originaal siin.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada