19. mai: üle maailma räägitakse põletikulisest soolehaigusest

19. mai: üle maailma räägitakse põletikulisest soolehaigusest

19. mail tähistab kogu maailm päeva, mil on fookuses põletikuline soolehaigus - Crohni tõbi ja haavandiline koliit.

Need haigused mõjutavad oluliselt haigust põdevaid inimesi ja seda mitte ainult meditsiinilises mõttes, vaid elukvaliteedi, hariduse, tööhõive, inimestevaheliste suhete ja invaliidsusega seotud probleemide tõttu.

Seose põletikulise soolehaiguse päevaga ütles Eesti Gastroenteroloogide Seltsi esinaine ja Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku gastroenteroloogia osakonna juhataja Riina Salupere:  „Crohni tõbi ja haavandiline koliit mõjutavad oluliselt patsientide  igapäevaelu ja elukvaliteeti. Ägenemisega kaasuva kõhulahtisuse, kõhuvalu ja kaalukaotuse tõttu võib olla  vajalik haiglaravi. “  Ta lisab: „ Juba kroonilise haiguse olemasolu iseenesest omab nii psühholoogilist kui  majanduslikku mõju patsiendi igapäevaelule. Seepärast on oluline üldsuse teadlikkuse kasv ja haiguse õigeaegne diagnoosimine. “ 

Põletikulise soolehaiguse mõistet kasutatakse tähistamaks samaaegselt nii haavandilist koliiti kui ka Crohni tõbe. Mõiste kasutuselevõtmise põhjuseks on nende haiguste sarnasus nii haigustunnuste, seedekanali haaratuse, uuringute vajaduse ja  ka kasutatavate ravimite poolest. Nii Crohni tõbi kui haavandiline koliti  on kroonilised ägenemistega kulgevad põletikulised haigused peen- ja  jämesooles, mille tekke- ja ägenemise põhjused on täpselt veel teadmata.

Euroopas on põletikulise soolehaiguse haigestumus 15 uut haiget 100 000 elaniku kohta aastas, mis teeb kokku 2,2 miljonit inimest. Eestis diagnoositakse aastas põletikulist soolehaigust esmajuhuna ca 10 inimesel 100 000 elaniku kohta (2010. aasta uuring).

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada