Väsimus – kas ainult kevadine mure?

Väsimus – kas ainult kevadine mure? Pildil Karmen Palts. Foto: Marko Mumm

Perearst Karmen Joller selgitab, et kuigi paljud patsiendid pöörduvad arstide-apteekrite poole ja paluvad midagi, mis kevadväsimust leevendaks, pole tegelikult sellist diagnoosi nagu kevadväsimus olemas.

Pikaajaline väsimus võib inimest tabada sõltumata aastaajast, kinnitab Telliskivi Perearstikeskuse perearst.

Väsimuse põhjused võivad olla väga erinevad. Joller toob välja tegurid, mis võivad põhjustada pikaajalist väsimust:

·         Stress

·         Liikumisvaegus

·         Stimuleerivate ainete kasutamine

·         Toitumine

Väsimuse taga võib arsti sõnul olla pea ükskõik milline tervisehäire – väsimus on muuhulgas organismi kaitsereaktsioon. "Ohtlikumad tugevat väsimust põhjustavad haigused on tuberkuloos ja erinevad hematoloogilised haigused (alates aneemiast, lõpetades leukeemiatega). Väsimus kaasneb sageli ka krooniliste südame-, kopsu-, ainevahetus- ja reumaatiliste haigustega. Mainimata ei saa jätta ka psüühikahäireid. Lisaks võib tegu olla erinevate ravimite koos- või kõrvaltoimega," kirjutab ta.

Kui esineb vähemalt kuu aega kestnud väsimus, mis ei ole seotud elustiiliga, tuleks end arstil kontrollida lasta. Seda eriti juhul, kui esineb lisakaebusi: õhupuudus, südamekloppimine, valu, higistamishood.

Esmalt soovitab Joller igapäevaelu segava väsimustunde puhul üle vaadata elustiil: vahel piisab sellest, kui inimene puhkab ja liigub rohkem, toitub tervislikumalt ja loobub kahjulikest harjumustest. Elustiili võib toetada ka apteegis müüdavate toidulisandite ja vitamiinidega, kuid teatud preparaatide soovitamisega tuleb olla ettevaatlik. Kui sellest kõigest ei piisa ja väsimus kestab rohkem kui üks kuu, tuleks kindlasti pöörduda perearsti poole, et välistada tervisehäired.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (veebruar 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada