Mida teha tähtaja ületanud ravimitega?

Mida teha tähtaja ületanud ravimitega?

Millal on ravim aegunud? Mis aegunud ravimiga juhtub? Kas neid võib edasi kasutada? Kuhu aegunud ravimid visata?

Kõlbmatute ravimite hävitamine kodus võib olla keskkonnaohtlik, sellepärast tuleks nad viia jäätmekäitlusjaama, kus nad hävitatakse nii, et oht keskkonnale oleks võimalikult väike. Kui jäätmekäitlusjaam jääb kaugele, võib kõlbmatud ravimid tuua ka apteeki, kus need saadetakse hävitamiseks jäätmekäitlusele, kirjutab Ülikooli Apteegi proviisor Eha Tähnas ajakirjas "Tervis apteegist".

Kõlbmatute ravimite vastuvõtmine inimestelt on tasuta teenus, mida osutavad kõik apteegid.

Millal on ravim aegunud? Kõigi ravimite pakenditel on peal aegumise kuupäev. Tavaliselt märkusega „kehtib kuni” ja seal juures kuupäev. See on viimane kuupäev, milleni tootja garanteerib ravimi vastavuse nõuetele, seega viimane kuupäev, millal veel on ravimit kindlasti ohutu kasutada. Kui pakendil on ainult kuu ja aastaarv, näiteks 12.2012, siis võib ravimit kasutada kuni kuu viimase päevani, meie näites 31.12.2012.

Kehtivusaja ületanud ravimite kasutamine on ohtlik, sest ravimis võivad tekkida muutused, lagunevad toimeained, abiained, ja keegi ei tea, mis ravimis pärast kõlblikkusaja lõppu võib toimunud olla. Sellepärast tuleb need ravimid hävitada.

Ravimit tohi lihtsalt prügikasti visata, kus need võivad sattuda laste kätte. Ei tohi ise põletada, sest põlemisel võivad tekkida keskkonnaohtlikud ühendid. Ei tohi ka kempsust alla lasta, sest nii saastame keskkonda. Õige ja ohutu on viia ravimid jäätmekäitlusesse ise või kasutada apteegi abi. Kõik apteegid võtavad aegunud ja kõlbmatuid ravimeid inimestelt vastu tasuta.

Artikkel ilmus ajakirjas "Tervis apteegist" (talv 2012).

 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada