Heakskiidu sai vaid viiendik Euroopa toidutootjate esitatud terviseväidetest

Heakskiidu sai vaid viiendik Euroopa toidutootjate esitatud terviseväidetest

Euroopa toiduohutusamet (EFSA) sai juuli lõpus valmis toidu turundamisel kasutatavate terviseväidete hindamisega, millega alustati juba kolm aastat tagasi. Väidete tõendamiseks oli piisavalt teaduslikku materjali vaid viiendikul juhtudest.

Kokku käis EFSA teadlastekogu pilgu alt läbi 2758 väidet ning suurem osa neist ei pea tõsise teaduse kriteeriumite järgi paika. Näiteks ei toonud osa ametile taotluse esitanud tootjaid piisavalt täpselt välja, milline komponent toidus väidetavat tervistavat toimet omab – oli märgitud, et selleks on probiootikumid või siis kuidained, kuid millised täpselt, jäi selgusetuks.

Samuti oli taotlusi, mille puhul oli probleemiks see, et väidetud toime polnud normaalse tervisega inimese jaoks sugugi kasulik. Näiteks toidud, mis aitavad organismist vett väljutada.

Heakskiitu ei saanud ametilt ka liialt üldsõnalised väited, kus märgiti, et konkreetse toiduaine tarvitamine on seotud energia ja vitaalsusega või siis on kasulikud naiste tervisele ja vaimsele energiale, kirjutab Postimees.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada