Varahommikustel suitsetajatel on suurem vähirisk

Varahommikustel suitsetajatel on suurem vähirisk

Kaks uut uurimust on leidnud, et suitsetajad, kellel on harjumus teha oma päeva esimene sigaret kohe pärast ärkamist, on suuremas ohus kopsu- ning pea- ja kaelavähi kujunemiseks, kui need, kes viivitavad natuke kauem.

Ajakirjas Cancer publitseeritud artikkel pakub ühe teguri, mis võib aidata tuvastada suitsetajaid, kellel on eriti kõrge vähirisk, vahendab ERR teadusuudiste portaal.

Joshua Muscat ja tema kolleegid Penni meditsiinikolledžist uurisid, kas esimese sigareti suitsetamise aeg hommikul võib mõjutada kopsu- ning pea- ja kaelavähkide arenemise riski, sõltumata päevas suitsetatavate sigarettide arvust.

Esimeses uurimuses osales 4775 kopsuvähiga ja 2835 tervet regulaarset suitsetajat. Katsealustel, kes suitsetasid hommikul esimest korda 31–60 min pärast ärkamist, oli 1,31 korda suurem tõenäosus kopsuvähki haigestumiseks, kui üle tunni aja oodanud suitsetajatel. Risk suurenes koguni 1,79 kordseks, kui suitsetamisega alustati juba esimese ärkvel oldud pooltunni sees.

Teise uurimusse oli kaasatud 1055 pea- ja kaelavähiga ning 795 kontrollgruppi kuuluvat suitsetajat. Esimene suits 31–60 min sees pärast ärkamist tõstis vähiriski 1,42 korda, enne poolt tundi tehtud sigaret 1,59 korda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada