Positiivsetest teismelistest kujunevad tervislikumad täiskasvanud

Positiivsetest teismelistest kujunevad tervislikumad täiskasvanud

Loobu suitsetamisest! Sõida kaine peaga! Enamus selliseid sõnumeid edastavad tervislikke eluviise propageerivad kampaaniad on peamiselt keskendunud problemaatilise käitumise vähendamisele ja kõrvaldamisele.

Northwesterni ülikooli teadlaste värske uurimistöö aga viitab, et sellised probleemid oleksid ennetatavad, kui me keskenduksime rohkem teismeliste psühholoogilise heaolu edendamisele, vahendab ERR Teadusportaal.

Rahutud ja mäslevad teismelised pole just väga haruldane nähtus, kuid nagu näitab antud uuring, ennustab tormiline teismeliseiga kehvemat tervist täiskasvanuna. Ajakirja Journal of Adolescent Health juuli numbris avaldatav uuring on üks esimesi, mis võrdleb teismeliste psühholoogilise heaolu mõju pikaajalisele tervisele niivõrd suure hulga andmete analüüsi põhjal. Uuringus osales kokku üle 10 000 noore, kelle kohta koguti infot kolmel korral: aastail 1994, 1996 ja 2001. Uuringus kõrvutati õpilaste pshühholoogilise heaolu näitajad tervise näitajatega ning leiti, et kõrge positiivse heaoluga teismelised olid täiskasvanuks saades parema tervise juures ning harrastasid tervislikumaid eluviise. "Meie tulemused näitavad, et positiivne heaolu noorukieas on tugevalt seotud heade tervisenäitajatega varases täiskasvanueas," ütles uuringu kaasautor Emma K. Adam.

Andmete analüüs näitas ka, et teismelistena optimistlikumad, lootusrikkamad ja kõrgema enesehinnanguga noored harrastasid täiskasvanutena vähem tervisele kahjulikke tegevusi. Nad suitsetasid, tarbisid alkoholi ja narkootikume vähem kui nende depressiooni või madala enesehinnanguga maadelnud eakaaslased. "Meie uuring näitab, et üheks tulemuslikuks viisiks pikaajalise tervise edendamisel võiks olla teismeliste psühholoogilise heaolu soodustamine ja edendamine," ütles uuringu esimene autor Lindsay Till Hoyt Northwesterni ülikoolist.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada