Margus Viigimaa: alkoholi tarbides ei mõelda südame tervisele

Margus Viigimaa: alkoholi tarbides ei mõelda südame tervisele

Kardioloog Margus Viigimaa toob välja seosed alkoholi ja südamehaiguste vahel, millele patsiendid tavaliselt ei mõtle - alkoholi toksilise toimega seostub enamikel esmajoones maks.

Diskussioonis alkoholireklaami üle vaieldakse, kas reklaam mõjutab alkoholi tarbimist või mitte. Arutlusest on välja jäänud alkoholi roll haiguste põhjustajana. Ometi kahjustab igasugune kogus alkoholi südant.

„Eesti elanike üks suur terviserisk on alkohol, kuigi statistika järgi on õnneks tarbimine vähenenud,“ räägib Viigimaa. Südamearsti sõnul ei seosta inimesed sageli alkoholi südamega, vaid pigem maksaga: „Levib isegi müüt, et alkohol uhub lubja veresoonte seinast välja“.

Viigimaa sõnul võime rääkida veresoonte lupjumise ennetamisest seoses mõõduka alkoholitarbimisega - ca 20-30g absoluutset alkoholi päevas, mis tähendab näiteks 1-2 pokaali veini, kuid see pole Eestis veel väga levinud. „Suurem alkoholitarbimine on igal juhul südamele halb,“ tõdeb ta.

Viigimaa toob välja aspektid, millele alkoholi puhul tavaliselt ei mõelda: „Alkohol tekitab südame elektrilise ebastabiilsuse. Kui inimesel on veresooned juba lupjunud või näiteks kaasasündinud südame juhteteede rike, siis võib juba olemasolev probleem aktiveerida eluohtlikud südame rütmihäired. Samuti võib alkoholi tarbimise järgsel päeval tekkida trombioht – veri pakseneb ning võivad tekkida trombid südame, aju ja kopsude veresoontes“.

Arsti sõnul ei mõelda sellele, et alkoholi kaloraaž on päris suur. „See võib omakorda viia ainevahetushäirete, veresoonte lupjumise või diabeedini. Südant mõjutab ka suur vedelikukoormus (eriti õlle joomisel), mille tõttu võivad tekkida südame väljavenimine või südamepuudulikkus,“ räägib Viigimaa. „Igasugune kogus alkoholi kahjustab ka südamelihast, näiteks osal patsientidest võib kujuneda  südamelihase kahjustus ja lihas ei suuda oma funktsiooni täita,“ lisab ta.

Samal teemal:
Psühhiaater: alkoholiprobleemid vajaksid läbimõeldud lähenemist  
Valitsus ei toetanud alkoholireklaami keelamise eelnõu

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada