Doonoritelgid alustavad viiendat aastat

Doonoritelgid alustavad viiendat aastat

Juba viiendat aastat pannakse linnade keskväljakutel üles doonoritelgid. Tänavu alustab telkide ringreis 1. ja 2. juunil Raplas.

Telkide ringreis alustab 1. ja 2. juunil Raplas, jõuab 6. ja 7. juunil Keilasse, jätkab 13.-15. juunil Rakveres ja lõpeb enne jaanipäeva, 20. ja 21. juunil Tallinnas Vabaduse väljakul, et taas 1. augustil Paides jätkata ning augusti lõpus Rakveres lõpetada.

Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste kutsub inimesi üles hakkama doonoriks: „Doonoritelkides toimub igal aastal midagi maratonilaadset. Üldarvud näitavad, et telkide tõmbefaktor toimis ka eelmisel, 2010. aastal – 17 päeva jooksul külastas doonoritelke kokku 2342 abivalmis inimest, tehti 1953 vereloovutust ning koguti üle 860 liitri verd.“ Dr Kullaste sõnul on kõige rõõmustavam see, et lisaks tuhandetele püsidoonoritele tuleb doonoritelkidesse igal aastal ka sadu esmaseid vereloovutajaid. Nii tegid möödunud suvel oma esimese vereloovutuse 470 inimest just doonoritelkides. Kõige edukamad olid doonoritelgid Paides, kus tehti 307 vereloovutust. Dr Kullaste sõnul on see tõestuseks, et paidelased on suure südamega inimesed, kes on igati oma linna tunnuslauset „Paide – Eestimaa süda!“ väärt.

Heategudeks ei ole vaja erilisi võimeid, suurt julgust ega aastatepikkust kogemust. Piisab ka vähesest, et päästa kellegi elu. Dr Kullaste rõhutab: “Doonorid teevad seda iga päev. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.“


Doonoritelkide projekti eestvedaja, verekeskuse doonorluse arendusjuhi Ülo Lombi sõnul on doonoritelkide projekti eesmärk tutvustada veredoonorlust laiemalt, lisades: „Projekt, mis kannab üldnimetajat „Ka doonor on riigikaitsja“, on saanud alguse ideest, et riigi olemasolu sõltub eelkõige selle inimestest. Võib julgelt öelda, et doonorid osalevad iga päev meie riigi ja inimeste kaitsmisel. Doonorlus on omamoodi lakmuspaber, mis näitab meie kodanikuühiskonna tugevust aga ka hoolivust, abivajajate märkamist ning vabatahtlikku abistamist“.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada