Leetrid levivad taas

Leetrid levivad taas

Tänavu aasta algusest on Eestis registreeritud viis leetrite haigusjuhtu, neist neli on sisse toodud, kaks haigestunut on vaktsineerimata lapsed.

Seisuga 31.12.2010. a oli Eestis 2-14 aasta vanustest lastest vaktsiini esimese doosiga vaktsineerimata 3 837 last, mis tähendab seda, et ligi neli tuhat last ei oma piisava tasemega immuunsust ja on sellega ohustatud leetrite poolt.

Seoses leetrite taaslevikuga Euroopas ja Eestis tuletab Terviseamet meelde, et:

• Leetrite põdemisjärgne immuunsus püsib eluaegselt.
• Vaktsineerimisjärgse immuunsuse kestvus on üle 10 aasta. Vaktsineeritud lastel on see piisava tasemega, kuid keskeas langeb vaktsineerimisjärgne immuunsus alla kaitsva taseme ning kunagi lapsepõlves vaktsineeritud täiskasvanud muutuvad vastuvõtlikuks leetrite vastu.
• Kui varem vaktsineeritud inimene haigestub leetritesse, siis on haiguse kulg  üldjuhul kergem, kui mittevaktsineeritutel.
• Riikliku immuniseerimiskava alusel immuniseeritakse lapsi tasuta leetrite-mumpsi-punetiste vaktsiini kahe doosiga: esimene vaktsiinidoos manustatakse lapsele 1 aasta vanuses ja teine doos 13 aasta vanuses. 1-aastaste laste immuniseerimisi korraldab perearst, 13-aastaseid immuniseerib koolitervishoiuteenuse osutaja või perearst. Riikliku immuniseerimiskava raames hangib riik leetrite-mumpsi-punetiste vaktsiini ainult laste immuniseerimiseks.

Praegu Euroopas valitsevas olukorras soovitab Terviseamet lapsevanematel kontrollida, kas nende laps(ed) on immuniseeritud vastavalt immuniseerimiskavale leetrite-mumpsi ja punetiste vastu. Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse andmetel registreeriti 2010. aasta jooksul Euroopa riikides 30 367 leetrite haigusjuhtu.

Enamik haigusjuhte esines: Bulgaarias (72%), Prantsusmaal (17%), Saksamaal ja Itaalias. Ühtegi haigusjuhtu ei registreeritud Tsehhi Vabariigis, Eestis, Ungaris, Islandis, Leedus, Lätis, Luksemburgis, Maltal ja Slovakkias. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada