Rotaviirusenteriiti haigestumine on neljakordistunud

Rotaviirusenteriiti haigestumine on neljakordistunud

Tänavu esimese kvartali jooksul on Terviseameti andmetel neljakordistunud  haigestumine rotaviirusenteriiti võrreldes 2010. aasta sama ajaga.

Tänavu kolme kuuga registreeriti 1363 rotaviirusenteriidi haigusjuhtu (101,7 haigusjuhtu 100 000 elaniku kohta), seda on 74 haigusjuhtu rohkem kui 2010. aasta jooksul kokku (1289), teatas Terviseamet.

Kogutud andmed näitavad, et viimastel aastatel on täheldatud rotaviirusenteriidi haigestumise püsivat tõusu, mis viitab haigustekitaja jätkuvale ringlusele elanike seas.

Rotaviirusenteriit on kergesti leviv soolenakkushaigus. Rotaviirusenteriidile on iseloomulik sesoonne tõus talvel ja kevadel. Enim haigestuvad väikelapsed vanuses 6-36 kuud. Sageli on haigusele iseloomulik puhanguline esinemine.

2011 aasta esimeses kvartalis registreeritud kõikidest haigusjuhtudest  esines 49 protsenti Tallinnas ja Harjumaal. Enim haigestusid lapsed vanuses 0-4 aastat – 85,8%, nendest vanuses 1-2 a. - 47,5%. Hospitaliseerimist vajasid 89 protsenti haigestunutest.  

2010 aastal registreeriti kõikidest haigusjuhtudest 76 protsenti talve ja kevadkuudel. Ligi 84 protsenti  registreeritud haigusjuhtudest olid lapsed vanuses 0-4 aastat. Hospitaliseerimist vajasid 1118 haigestunut (86,7%). Enim haigusjuhte registreeriti Tallinnas ja Harjumaal – 660 (51% haigusjuhtude aastaüldarvust). Kuuel juhul haigestuti välisreisil, nendest kolmel juhul Türgis,  ühel juhul Bulgaarias, Indias ja Indoneesias. Registreeriti üks 16 juhuga rühmaviisiline haigestumine.

Kõige tõhusam rotaviirusenteriidi ennetamismeetod on käte pesemine. Nakatumise vältimiseks tuleb toidu valmistamisel ja söömisel kinni pidada puhtusenõuetest, kuumtöötlemist vajavaid toite tuleb küllaldaselt kuumutada ja kui tegemist on näiteks maal salvkaevu veega, siis tuleks see enne tarvitamist keeta.

Kuna haigustekitaja levib kiiresti lastekollektiivides, siis tuleb kindlasti haiged lapsed jätta koju, pöörduda koheselt arsti poole. Ainult nii saab vältida haigustekitaja edasist levikut.

Väikelapsi on võimalik vaktsineerida rotaviirusenteriidi vastu. Soovituse rotaviirusvaktsiiniga vaktsineerimiseks annab perearst.

Lisainfo rotaviirusenteriidi kohta leiad siit

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada