Mida peaks sisaldama koduapteek talvel?

Mida peaks sisaldama koduapteek talvel?

Ülikooli Apteegi juhataja, proviisor Reet Teng annab nõu, millised tooted võiksid koduses apteegis varuks sisalduda, et haigestumisel esmaste abivahenditega varustatud olla.

Igas kodus võiks kindlasti olla palavikualandaja, paratsetamool või ibuprofeen. Talveperioodil ka kindlasti kuum jook. Kui on tekkinud külmetussümptomid, näiteks väike köha, nohu, peavalu, siis võiks juua kuuma jooki, mille toimeained neid leevendavad.

Talvine kütteperiood soodustab limaskestade kuivust. Kui toas on +25 C ja väljas -10 C, siis temperatuuri kõikuvused võivad tekitada kuiva köha ja nohu.  Kodus võiks olla varuks meresoolavesi, et ka ärgates ei oleks nina kinni.

Järgmiseks soovitan hoida käepärast pehmendavat salvi, mida saab universaalselt kasutada. Määrida kuivadele huultele ja kui nina alt läheb punaseks, siis kulub salv samuti ära. Väga hästi sobib salv ka intiimpiirkonda, kui on tegemist limaskestade kuivusega ning seda nii laste kui vanemate inimeste puhul. Samuti soovitan osta koduapteeki mõne hea baaskreemi, mille saab valida välja koos apteekriga. See väldib naha kuivamist.

Vitamiinidest soovitaksin D-vitamiini, kuna talved on meil päikesevaesed ja suvel ei suuda me seda niipalju oma organismi varuks koguda, et kevadeni vastu pidada.

Köha vastu aitab inhalaator soolveega. See on kõige parem köharohi. Kui on peres väikeseid lapsi, siis tasub mõelda selle hankimisele. Sooda auru tänapäeval enam ei soovitata, kuna võib tekitada ärritust hingamisteedes.

Tihti kannatame talvel ka tugeva kurguvalu käes. Siin aitab taruvaigu-saialille õli, mis desinfitseerib. Apteegis on erinevaid ravimvorme ja kindlasti leiate apteekriga nõu pidades sobivaima – olgu selleks siis pihusti või imemistabletid.

Artikkel on ilmunud Ülikooli Apteegi ajakirjas Tervis apteegist (talv 2011).

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada