Ühendused: lapsed ja alkohol tuleb lahus hoida

Ühendused: lapsed ja alkohol tuleb lahus hoida

Eesti Tubaka ja Alkoholi tarvitamise kahjude vähendamise Koda (ETAK) tegi kultuuriministrile ning Tallinna linnapeale ettepanekud, mis aitaksid hoida lapsi ja alkoholi lahus.

ETAK tegi kultuuriminister Laine Jänesele saadetud kirjas ettepaneku korraldada edaspidi kõik üleriigilised ja kohalikud laulu- ja tantsupeod nii, et peopaikades ei müüda ega tarvitata alkoholi. Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele tehti ettepanek keelata alla 18-aastastel lastel osalemine Tallinnas toimuval õllesummeril.

"Meie rahvas on väike ja iga alkoholi tõttu kaotatud elu ohustab meie kestmist. Alkoholi liigtarvitamine on Eestis väga tõsine probleem. Oleme Euroopas esimeste hulgas nii alkoholitarbimiselt inimese kohta kui alkoholist põhjustatud haiguste ja vigastussurmade poolest. Meie lapsed joovad alkohoolseid jooke üha rohkem ja alustavad sellega aina nooremas eas," põhjendatakse avalduses.

"Eesti rahva ja kultuuri säilimise üks võimsamaid sümboleid on laulupidude traditsioon. Tegime juba 2009. aastal üleskutse pidada laulu- ja tantsupidu, kus esinejate ja publiku hulgas on tuhandeid lapsi, ilma alkoholita. Rahvas võttis meie ettepaneku hästi vastu, kuid peopaikades müüdi alkoholi, sest korraldajate sõnul olid lepingud alkoholitootjatest sponsoritega juba sõlmitud. Kordame nüüd oma ettepanekut aegsasti enne järgmist üldlaulu- ja tantsupidu ja loodame, et seekord ei ole takistusi alkoholi peolt eemal hoidmisel ja lastele turvalise ja alkoholivaba keskkonna tagamisel.

Õllesummer on suur festival, kuid samas ka ohtra alkoholitarbimise koht, kus ei suudeta tagada, et alkohoolsed joogid ei oleks kättesaadavad alaealistele. Lapsed näevad seal igal sammul alkoholi joomist ja viibivad purjus täiskasvanute seltskonnas. Leiame, et Euroopa kultuuripealinnas ei ole kohane laste osalemine sellisel üritusel," seisab avalduses.

"Maailma Terviseorganisatsioon ütleb Euroopa alkoholihartas, et kõigil lastel ja noorukitel on õigus kasvada üles keskkonnas, mis on kaitstud alkoholitarbimise negatiivsete tagajärgede ja alkohoolsete jookide propageerimise eest," kirjutatakse ETAK pöördumises.

ETAK liikmed on Eesti Arstide Liit, Eesti Lastekaitse Liit, Eesti Karskusliit AVE, Eesti Tervisedenduse Ühing, Eesti Perearstide Selts, Eesti Psühhiaatrite Selts, Eesti Vähiliit, Eesti Kopsuliit, MTÜ Salutare, MTÜ Hingeabi Assotsiatsioon Usaldus, Tallinna Laste Turvakeskus, MTÜ Tubakavaba Eesti.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada