Anneli Talvik: patsient ei saa enam aru

Anneli Talvik: patsient ei saa enam aru

Perearst Anneli Talvik vahendab patsienti, kelle meelest meile lubatud meditsiin ja elus tegelikult toimuv ei kattu. Talvik leiab, et patsient tahab lihtsaid asju.

"Usun, et haige inimene tahab lihtsaid asju. Tahab saada abi oma hädale, tahab selget teadmist, kuhu mingi probleemiga pöörduda tuleb, tahab teada, kas tema mure on kiireloomuline või selline, millega kannatab oodata vahel isegi kuid. Patsient tahab, et tema perearstil oleks aega rääkida probleemi lahendusvariantidest ja eriarst oleks perearstile vajadusel toeks. Tahab, et arstidevaheline koostöö sujuks, et eelmise arsti info jõuaks ka järgmise ravijani," kirjutab Talvik Postimehes.

"Eestis ei saa rääkida sellest, et meditsiin on liiga kallis. Riik panustab arstiabisse häbematult vähe. Kui rikastes riikides on mure, et inimesed ei saa kõiki neid teenuseid, mida nad tahavad, siis Eestis on kahjuks ikka veel nii, et inimesed ei saa seda abi, mida nad vajavad," on perearsti seisukoht.

"Kättesaadavuse parandamise loits on ära tüüdanud. Tahaks näha tegusid. Ilma tervishoidu raha lisamata ei muutu enam midagi paremaks – meditsiini sisemised ressursid on lihtsalt otsas. Ja patsient ei saa ikka aru, kuidas tema abi saab, kui riik arstidele nende töö tegemiseks vajalikke tingimusi ei loo," leiab Talvik.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada