Filmis süüdatud sigaret tekitab suitsuisu

Filmis süüdatud sigaret tekitab suitsuisu

Pole ime, et suitsetamist on nii raske maha jätta: kui suitsetaja näeb kinolinal või teleekraanil filminäitlejat sigaretti süütamas, aktiveeruvad tema ajus samaaegselt need osad, mis on seotud selle tegevusega.

Varasemate uurimuste kohaselt elavnesid suitsetamise vaatamise ajal tugevate soovide ja premeerimisega seotud ajupiirkonnad, kuid värsked uurimistulemused näitavad, et lisaks valmistub aju automaatselt sigareti süütamiseks, kirjutab New Scientist.

„Meie jaoks on uus avastus see, et suitsetamise näitamise mõjul aktiveeruvad need ajupiirkonnad, mis vastutavad mõistmise ja tegevuste kavandamise eest,“ märkis uurimuse juhtautor Dylan Wagner New Hampshire’i osariigis Hanoveris asuvast Dartmouthi Kolledžist.

Wagner tegi 17 suitsetaja ja 17 mittesuitsetaja ajust funktsionaalsed magnetresonantstomograafilised ülesvõtted ajal, kui katsealused vaatasid lõike filmist „Matchstick Men“, milles näidatakse korduvalt sigareti süütamist. Vabatahtlikud olid teadlikud sellest, et uuritakse nende reaktsiooni suitsetamisele.

Ilmnes, et vaid suitsetajatel aktiveerusid ajupiirkonnad, millel on väga oluline osa käe eesmärgistatud liikumisel, sealhulgas eesmine sulcus intraparietalis ja külgmine gyrus frontalis inferior.

Sellised tulemused on täielikus kooskõlas varasemate uurimustega, mille kohaselt valdab suitsetajaid veelgi tugevam suitsunälg pärast seda, kui nad on vaadanud filminäitlejaid sigaretti pahvimas.

„Ma arvan, et inimesed peaksid olema kursis sellega, et sellised pisiasjad nagu näiteks suitsetamise nägemine filmistseenis võivad suurendada suitsetamistungi, kuid selliste stiimulite vältimiseks tuleb esmalt nendest teadlik olla,“ sõnas Wagner.

2003. aastal korraldatud uurimuse kohaselt on filmitööstus tugevaim mõjutegur, mis teismelisi suitsetama paneb. Lisaks paljastas 2008. läbiviidud uurimine, et 1950. aastatel maksid sigaretitoojad filmitähtedele, näiteks Clark Gable’ile, salaja oma sigarettide reklaamimise eest.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada