Liigne telerivaatamine võib kahjustada südant

Liigne telerivaatamine võib kahjustada südant

Uurimistulemuste kohaselt võib sage vaba aja veetmine teleri- või arvutiekraani ette naelutatult kahjustada südant ja lühendada eluiga olenemata sellest, kui sportlik te muidu olete.

Uurimuse kohaselt oli inimestel, kes vabal ajal vähemalt neli tundi päevas telerit vaatasid, videomänge mängisid või oma lõbuks arvutit kasutasid, poole suurem tõenäosus südameataki, ajurabanduse või muu tõsise südame-veresoonkonna häire tekkimiseks kui nendel, kes veetsid helendava ekraani ees alla kahe tunni päevas, kirjutab CNN.

See uurimus ei tõesta, et telerivaatamine või videomängude mängimine on iseenesest kahjulik, märkis uurimisrühma juht Emmanuel Stamatakis (PhD), University College Londoni epidemioloog Ühendkuningriigist. Pigem peitub probleem selles, et eelnimetatud tegevuste ajal inimesed tavaliselt istuvad.

Mida halba on aga istumises? Istumise kahjulikkust ei osata küll täielikult seletada, kuid loomkatsed on näidanud, et pikaajalisel istumisel aeglustub veres selliseid rasvasid nagu kolesterool ja triglütseriidid lõhustava ensüümi (lipoproteiin lipaas) tegevus ja seega suureneb eelmainitud ainete sisaldus veres.

Stamatakis jälgis koos kolleegidega enam kui 4500 šotlast (vanuses 35 või enam eluaastat), kellelt oli küsitluse käigus kogutud andmeid telerile ja arvutile kuluva aja ning muude tervisekäitumise aspektide kohta. Enamik osalejaid – 54% – märkis, et nad veetsid iga päev arvuti või teleri eest kaks kuni neli tundi vaba aega, 29% veetis neli või enam tundi.

Uurimisperioodi lõpuks oli 215 osalejat saanud südameataki või oli neil tekkinud mõni muu tõsine südame-veresoonkonna häire ning 325 olid samal põhjusel surnud. Inimestel, kes veetsid helendava ekraani ees iga päev enam kui neli tundi vaba aega, oli 2,3 korda suurem risk kardiovaskulaarsete tervisehäirete tekkimiseks kui nendel, kelle teleri või arvuti taga veedetud aeg piirdus vähem kui kahe tunniga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Alan B'Stard
24.01.11 07:25
Originaalartikkel
http://content.onlinejacc.org/cgi/content/abstract/57/3/292
-162
   
+132

Lisa kommentaar

Saada