Muusika tõstab tuju

Muusika tõstab tuju

Vastavalt värskele uurimusele vabaneb muusika kuulamisel ajus aine, mis on väga oluline heaolutunde tekitamiseks.

Ajakirjas Nature Neuroscience avaldatud uurimistulemuste kohaselt tõusis selle aine tase hetkedel, kui tunti suurt naudingut, vahendab BBC.

Montréalis asuva McGilli Ülikooli teadlased märkisid, et uurisid esmakordselt dopamiini-nimelise aine seost muusikaga.

Dopamiin vabaneb ajus näiteks selliste stiimulite mõjul nagu toit ja raha.

Teadaolevalt tekitab see aine heaolutunnet vastusena konkreetsetele stimuleerivatele teguritele alates magusa söömisest kuni kokaiini tarvitamiseni.

Lisaks seostatakse seda abstraktsemate nähtustega, näiteks armumisega.

Vastavalt uurimistulemustele oli katses osalenud vabatahtlike ajus 9% võrra rohkem dopamiini siis, kui nad kuulasid neile meelepärast muusikat.

Uurimuse autorite ütluse kohaselt tõestab see, et muusika, mida võib pidada abstraktseks boonuseks, tekitab naudingut, mis on võrreldav ainelisematest bioloogilistest stiimulitest ammutatava mõnutundega.

Kolme katset hõlmava uurimuse jooksul analüüsiti kahel erineval viisil kaheksa vabatahtliku ajutegevust.

Ühe ja sama muusikapala kuulamisel pidid neil naudingust järjekindlalt „ihukarvad püsti tõusma“, olenemata sellest, kas nad olid lugu juba eelnevalt või teistes tingimustes kuulnud.

Kahe katse ajal tehti osalejate ajust positronemissioontomograafiline ülesvõte. Esimesel juhul kuulasid vabatahtlikud muusikat, mis neile väga meeldis, ja teisel juhul muusikat, mis neid eriti ei liigutanud.

Kolmandas katses mängiti vaheldumisi meeldivat ja neutraalset muusika ning samal ajal tehti vabatahtlike ajust magnetresonantstomograafiline ülesvõte.

Dopamiini eritus suurenes siis, kui katsealused kuulasid neile meelepärast muusikat.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada