Algas noortele suunatud teavituskampaania „Tunne oma seksuaalseid õigusi“

Algas noortele suunatud teavituskampaania „Tunne oma seksuaalseid õigusi“

Eesti Seksuaaltervise Liidu noortele suunatud üle-Eestiline teavituskampaania „Tunne oma seksuaalseid õigusi“ ärgitab mõtlema valikutele ja võimalustele, mis tulenevalt meie seksuaalsetest õigustest meil kõigil on.

„Vaatamata infoajastule ja näilisele teabe üleküllusele ei ole noortel lihtne leida usaldusväärset informatsiooni – vanematega seksuaalteemadel rääkimine tundub ebamugav, eakaaslaste soovitustesse suhtutakse kriitiliselt, internetis leitav sageli pornograafilise alatooniga info tekitab segadust ja vastuolulisi tundeid. Kuigi koolides pakutav seksuaalharidus on edenenud, on see siiski ebaühtlane või kohati probleemikeskne,“ rääkis Eesti Seksuaaltervise Liidu president Mairi Kaha.

"Enda õiguste teadvustamine aitab noorel ennast kaitsta seksuaalsel teel levivate haiguste, sealhulgas HIV-nakkuse eest, soovimatu raseduse ja vägivalla eest. Seksuaalsete õiguste tunnustamisest peaksid lähtuma nii noortele suunatud terviseprogrammid, kooli seksuaalharidus kui Eesti seadusloome," lisas Kaha.

Noorte seksuaalsed õigused:

1. Õigus olla tema ise - õigus teha otsuseid, õigus eneseväljendusele, õigus nautida seksuaalsust, õigus turvalisusele, õigus abielluda või mitte abielluda ja planeerida perekonda.

2. Õigus teadmistele seksuaalsusest, rasestumisvastastest vahenditest, sugulisel teel levivatest haigustest ja oma õigustest. (Õigus seksuaalharidusele)

3. Õigus ennast kaitsta ja olla kaitstud soovimatu raseduse, sugulisel teel levivate haiguste ja seksuaalse ärakasutamise eest.

4. Õigus konfidentsiaalsele, kättesaadavale, kvaliteetsele ja väärikale meditsiiniabile.

5. Õigus osaleda noortele suunatud programmide planeerimisel, vastavatel kõigi taseme kohtumistel ja õigus mõjutada otsustajaid (seadusloome).

(IPPF Noortekomitee 1996)

Lühidalt ja noortepäraselt kõlab see nii:

-        SUL ON ÕIGUS OLLA HOITUD, ARMASTATUD JA TERVE

-        Saada TÕEPÄRAST TEAVET seksuaalsuse kohta

-        AVASTADA ja VÄLJENDADA oma seksuaalsust hinnanguid kartmata

-        KEELDUDA seksist, mida sa ei taha

-        Saada HEAL TASEMEL seksuaaltervisealaseid teenuseid

-        KONFIDENTSIAALSUSELE

-        Ise otsustada küsimuste üle, mis puudutavad Sinu seksuaalsust.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

emme
12.01.11 11:48
Kas keegi paneks paika ka ,millisest vanusest alates on noorel neid õigusi nõuda.
-20
   
+20

Lisa kommentaar

Saada