Hispaanlased vanguvad range suitsetamiskeelu all

Hispaanlased vanguvad range suitsetamiskeelu all

Hispaania oli siiani üks kõige suitsetajasõbralikumaid maid Euroopas, kuid nüüd kardavad kohalikud baari- ja restoranipidajad, et eelmisel nädalavahetusel jõustunud seadus, mis keelab suitsetamise avalikes kohtades, annab ränga hoobi nende sissetulekule ja süvendab veelgi majanduskriisi tagajärgi.

„See mõjub meie ärile halvasti, kuna inimesed tulevad siia selleks, et kohvi juua ja suitsu teha,“ ütles viiekümnendates eluaastates Fidel, kes töötab ettekandjana ühes suitsuses Madridi kohvikus. „Praegu ei ole aeg selliseid seadusi teha. Selle keelu võib kehtestada siis, kui elu (majandus) hakkab jälle ülesmäge minema.“

2. jaanuari keskööl jõustunud seadus on üks karmimaid Euroopas, keelates suitsetamise kõigis avalikes ruumides ja vabas õhus sellistes kohtades nagu laste mänguväljakud ja haiglate ümbrus. Keelu rikkujaid karistatakse trahviga, mis võib ulatuda tagasihoidlikust 30 eurost kuni 600 000 euroni, vahendab portaal Euractiv.

„Tuleks meeles pidada, et üle 70% hispaanlastest ei suitseta. Seega on igati loogiline, et nad tunnevad end paremini baarides, kus neid ei ümbritse sigaretisuits,“ sõnas Hispaania tervishoiuminister Leire Pajin pärast seda, kui seadus oli parlamendis vastu võetud.

Hispaania Majutusasutuste Liidu arvestuste kohaselt võib uue seaduse tõttu kaotada töö enam kui 350 000 hispaanlast, kuna nüüdsest eelistavad paljud koju jääda, selle asemel et baaris ilma sigaretti suitsetamata kohvi või õlut juua.

Samal ajal näib valitsus, mis püüab majanduskriisi tingimustes tulla toime hiigelsuure puudujäägiga, lootvat, et ehk ei loobu hispaanlased selle keelu tõttu massiliselt suitsetamisest.

Eelmisel kuul teatas valitsus lisaks muudele kokkuhoiumeetmetele ka tubakaaktsiisi tõstmisest, mis loodetavasti toob riigikassase lisatulu 780 miljonit eurot aastas.

Siiani oli väiksemate baaride ja restoranide omanikel õigus otsustada, kas nad lubavad oma ruumides suitsetada või mitte, ning suuremates kohtades pidi olema eraldi suitsetamisala.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada