Grippi haigestumine on kasvanud

Grippi haigestumine on kasvanud

Eelmisel nädalal haigestus ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse kokku 3600 inimest, neist laste osakaal oli ligi 51 protsenti.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute arv vähenes 15% võrra, kuid samal ajal kasvas 25% võrra gripile viitavate sümptomitega haigestunute arv.  Haigestumuse kasvu tendentsi on täheldatud peaaegu kõikides maakondades, kuid laboratoorselt kinnitatud gripijuhud registreeriti Tallinnas ja Harjumaal.

Vaatamata grippi haigestumuse suhtelisele kasvule, püsib haigestumise intensiivsus endiselt madalal tasemel ning vastab gripihooaja tavapärasele tõusule.
Alanud gripihooajale viitavad etioloogilise struktuuri muudatused. Nii suurenes ülemiste hingamisteede viirusnakkuste hulgas A-gripi osakaal kahekordselt, kuid epideemilist levikut Eestis ei ole täheldatud. Põhjuseks, miks registreeritud gripilaadsete haigestumiste üldarv püsib madalal tasemel, on tõenäoliselt haigestumise kergem kulg, mistõttu inimesed ei pöördu haiguse korral alati arsti poole. Tegelik haigestumiste arv võib olla oluliselt suurem.

Suurbritannia Tervisekaitseagentuur (HPA) juhib tähelepanu, et vaatamata grippi haigestumuse püsivusele suhteliselt madalal tasemel, registreeritakse enim raskekujulisi gripi haigusjuhte, mis vajavad hospitaliseerimist ja intensiivravi. Raskekujulisi vorme, nii grippi kui ka gripiga seotud tüsistusi (pneumooniad), registreeritakse enamasti vanematel patsientidel (65 ja vanem) ning enamus intensiivravi vajavatest patsientidest kuuluvad riskirühma (kroonilised haigused või rasedus). Suurbritannia Tervisekaitseagentuur rõhutab vaktsineerimise vajadust riskigruppidesse kuuluvate inimeste puhul.

Laboratoorse kinnituse sai sel nädalal 12 gripi proovi, neist 11 A ja üks B grippi, mis moodustasid vastavalt 31,4 ja 2,8 protsenti kõikidest laboratoorse kinnituse saanud proovidest. Täiendavalt läbiviidud A gripiviiruse alatüpeerimine näitas, et Eestis on ringlemas nii A gripiviiruse alatüüp H1N1(2009) ehk pandeemiline gripiviirus kui ka A gripiviiruse alatüüp (H3N2). Endiselt ringlevad adeno- ja paragripiviirused vastavalt 34,3 ja 22,8 protsenti ning 8,6 protsenti RS-viirusi.

Euroopa regioonis püsib gripi haigestumine samuti madalal tasemel, välja arvatud Ühendkuningriik, Portugal ja Belgia, kus haigestumuse intensiivsust hinnatakse keskmiseks, geograafilist levikut laialdaseks.

Samal teemal:
Hoidu gripist!

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada