Päevakübarast on külmetushaiguste korral vähe abi

Päevakübarast on külmetushaiguste korral vähe abi

Kuigi päevakübar on väga levinud looduslik külmetusravim, ei vähenda see värske uurimuse kohaselt kuigivõrd haigusnähtude tõsidust ega kestust.

Uurimisrühm, mida juhtis Wisconsini ülikooli meditsiini ja rahvatervise kooli abiprofessor Bruce Barrett (MD, PhD), analüüsis andmeid 719 Wisconsinis elava mehe, naise ja lapse kohta vanuses 12–80 eluaastat. 12% osalejatest olid suitsetajad ja osalejate keskmine vanus oli umbes 33 eluaastat. 64% olid naised ja 88% valge nahavärviga.

Uuringus osalejad jaotati juhuslikult moodustatud rühmadesse ja neil paluti külmetushaiguse ajal võtta kas päevakübarapreparaati, platseebot või mitte midagi. Osale patsientidele teatati, mis rohtu nad saavad, osale mitte. Seejärel paluti neil teha kaks korda päevas märkmeid oma haigusnähtude kohta, kuid mitte kauem kui kahe nädala jooksul.

Kokkuvõttes selgus, et päevakübara tarvitajatel kestsid haigusnähud vaid mõnevõrra – umbes 7 kuni 10 tundi – vähem kui neil, kes seda ei manustanud. Samuti ei olnud nende külmetus nii tõsine. Ent teadlased märkisid, et ilmnenud väike erinevus võib olla ka juhuslik või põhjustatud muudest teguritest, annab WebMD teada.

Lisaks mõõtsid teadlased immuunsusrakkude aktiivsust proovide abil, mida osalejad ise ninaõõnest võtsid. Proovide analüüsimisel ei ilmnenud olulist erinevust nende tulemustes, kes olid päevakübarat manustanud ja kes ei olnud, mis näitab, et see preparaat ei avalda tõenäoliselt immuunsüsteemile suurt mõju.

„Päevakübara farmakoloogiline toime on külmetushaiguste korral tõenäoliselt üsna tagasihoidlik,“ märkisid Barrett ja tema uurimisrühm.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Amaizing
10.01.11 21:00
Maailmas on sadade kaupa sarnaseid kliinilisi uuringuid, mis tõestavad, et päevakübarate sugukonnast omab parimat efektiivsust just punane päevakübar e. punane siilkübar (Echinacea purpurea)- antud artiklist ei selgu, millist päevakübara preparaati kasutati ja kuidas see preparaat valmistatud oli, sest piisab vaid maailmakuulsa BritishGolumbia viroloogiainstituudi kodulehel veidi ringi surfata ja lugeda suurepäraste immuunsust toetava toimega uuringutest punase päevakübara preparaadiga isegi H1N1 viirustüvedega. Pealegi on Euroopa Ravimiametki teinud ametliku avalduse, et kõik päevakübara tooted ei oma immuunsüsteemi toetavat ja reguleerivat toimet. Seega igal uuringul on kaks külge ja alati tuleks välja tuua ka preparaadi nimi, millega uuring tehti ja teha avaldus konkreetse preparaadi kohta, mitte kogu taimeperekonnale.
-158
   
+154
KAUPO OLE M.D.
23.12.10 20:28
Tere,

Sama on räägitud ka teiste toodete sh. Tamiflu kohta, aga olulisim on see, et patsient endaga haiguse ajal tegeleb ja loob endale haigusperioodiks võimalkult hea ensetunde, kasutades selleks olemasolevaid võimalusi.Alustades vaktsineerimisest, (kui see on võimalik ) ja/ või seejärel kasutades juba muid võimalikke variante, paratsetamol, päevakübar (muieks tegelikult - sõrmkübar Ref. Hr. Raal) Echinaforce vms. Samas mäletame kõik ka ülikooliajast lugusid platseebo võimsast ja ravivast toimest- usk?!
Seega enese ravimatajätmine on kõige kurvem,mida patsient endaga üdse teha saab.

Kaupo Ole M.D.
-221
   
+184

Lisa kommentaar

Saada