Hingamisaparaadi all olevaid patsiente aitab muusika

Hingamisaparaadi all olevaid patsiente aitab muusika

Uuringu tulemused näitavad, et muusika mängimine aitab hingamisaparaadi all olevatel patsientidel kergemini hingata.

Teabekeskuse Cochrane Library asjatundjate sõnul võib muusikast olla hingamisaparaadi all olevatele patsientidele rohkem abi kui ravimitest, vahendab BBC.

Uuringutes, mis hõlmavad enam kui 200 intensiivravi patsienti, ilmnes, et muusika kuulamine vähendas ärevust ning aitas patsientide hingamiskiirust aeglustada.

Kavas on viia läbi täiendavaid uuringuid, et saada teada, kas rolli mängib ka see, millist muusikat patsiendid kuulavad.

Enamikus uuringutes eelistasid arstid klassikalist muusikat, näiteks Mozarti klaverisonaate, või levimuusikat.

Kuid võib ilmneda, et osale patsientidest mõjub sama hästi või isegi paremini teistsugune muusika.

Kuna muusika võib esile kutsuda intensiivseid tundeid, hoiatavad eksperdid, et valet sorti muusika valimine võib patsiendi ärevusse ajada ja tekitada talle rohkem stressi.

Uuringu juhtautor Joke Bradt USAs Philadelphias asuvast Drexeli ülikoolist märkis: „Soovitame meditsiinitöötajatel, kes patsientidele muusikat kuulata annavad, pidada nõu muusikaterapeutidega, et saada teada, milline muusika on konkreetsele patsiendile parim.“

Ühes uuringus pakkus koolitatud muusikaterapeut patsiendile kuulamiseks elavat muusikat, mille tempo oli sünkroonis patsiendi hingamisega.

Kuid abi on olnud ka salvestatud muusika mängimisest.

Londonis asuva neuroloogilis-palliatiivse rehabilitatsiooni instituudis (Institute of Neuropalliative Rehabilitation) töötava rahvusvaheliselt tunnustatud muusikaterapeudi dr Wendy Magee sõnul on muusika arstidele odav, aga võimas abivahend.

Suvaliste lugude mängimine siiski ei aita: väga oluline on valida õige muusika.

„Oluline on mõista, mis on konkreetse inimese jaoks oluline.

Mõned muusikapalad ei mõju lõõgastavalt ega aeglusta südamelöökide sagedust või hingamist, eriti kui tegemist on ergutava või erutava muusikaga, näiteks heviga.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada