Alkohol on heroiinist kahjulikum

Alkohol on heroiinist kahjulikum

Meditsiiniajakirjas Lancet avaldatud uurimuse andmetel on alkohol kahjulikum kui heroiin ja crack.

Uurimuses analüüsiti 20 uimaainet 16 kriteeriumi alusel kahju kohta, mida need tarvitajatele ja ühiskonnale tekitavad, vahendab BBC.

Võrdselt ohtlikeks osutusid tubakas ja kokaiin ning kõige kahjutumateks ecstasy ja LSD.

Aruande kaasautor on professor David Nutt, endine Ühendkuningriigi uimastivaldkonna peanõunik, kelle valitsus 2009. aasta oktoobris ametist vabastas. Professor Nutt ei olnud nõus pärast ametist vabastamist avalikust uimastialasest arutelust kõrvale astuma. Nii asutaski professor sõltumatu uimastite teaduskomisjoni, mille eesmärk on tegeleda uimastiprobleemiga, jättes kõrvale mis tahes poliitilised huvid.

Komisjoni kuulub ka endine valitsusnõunik dr Les King, kes lahkus ametist omal soovil protesti märgiks professor Nutti kohtlemise vastu.

Komisjon, kuhu kuulub veel kaks oma ala asjatundjat, hindas iga uimaainega seonduvaid ohtusid, sealhulgas vaimset ja kehalist kahju, sõltuvuse tugevust, nendest tingitud kuritegevust ning kulu majandusele ja kogukondadele.

Võrdlustulemuste kohaselt olid üksikisikutele kõige ohtlikumad heroiin, crack ja metüülamfetamiin ehk crystal meth, samas kui ühiskonnale tõid kõige suuremat kahju alkohol, heroiin ja crack.

Mõlema kahjukategooria üldarvestuses osutus kõige ohtlikumaks uimaaineks alkohol, millele järgnesid heroiin ja crack.

Professor Nutt kommenteeris telekanalile BBC: „Kokkuvõttes on kõige ohtlikum uimaaine alkohol, kuna selle tarbimine on nii laialt levinud.“

Crack-kokaiin tekitab küll tugevama sõltuvuse kui alkohol, kuid viimast tarvitatakse palju rohkem – iga päev janunevad alkoholi järele sajad tuhanded inimesed, kes on selle saamise nimel kõigeks valmis.“

Tema sõnul on oluline teha vahet kahjul, mida uimaaine avaldab ühelt poolt üksikisikust tarvitajale ja teisalt ühiskonnale.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada