Kui kuiv silm vaevab?

Kui kuiv silm vaevab?

Vahet teha, kas silm on kuiv, põletikuline või hoopis allergiline, on ka silmaarstil pelgalt peale vaadates väga raske. Apteekril seda enam. Nõu annab silmaarst Merike Jaksi.

Silmaarst selgitab, et kuiva silma sündroomi tunneb ära selle järgi, et silm on punane, väsinud, esineb tavapärasest rohkem pilgutamist, torkivat tunnet ja tahaks pigem silmi kinni hoida.

„Kuiva silma puhul on tihti puru tunne. Kuid sageli võibki silmas puru olla,“ selgitab arst. „Kui inimene tunneb, et silmas torgib kogu aeg samas kohas, siis võiks eeldada, et tegemist on mingi sarvkesta võõrkehaga, mis ise ära ei tule, ka kunstpisaraga mitte. Sellistel puhkudel on torkiv tunne täpselt ühes ja samas kohas,“ räägib Merike Jaksi.

„Kui silm sügeleb, siis on tegemist allergiaga. Kui on juba rähm – on põletik. Kui on punane ja vesine, on mitmeid võimalusi. Lihtsalt vesise silma puhul võib olla allergia. Põletikku ja kuivust ei saagi igakord apteegis eristada. Põletik (rähmase silmaga) võib olla lisandunud ka kuivale silmale, viirusele, allergilisele silmale. Isegi silmaarstil on sellisel juhul keeruline aru saada millega tegemist, sest mitu asja on koos,“ ütleb ta.

Kuivale silmale on abiks kunstpisarad. „Tänu säilitusainetele on silmapreparaadid pika säilivusajaga ja pakend võib kuni pool aastat avatud olla. Seda hirmu, et kauasäiliv ravim on konservante pungil täis ja on kasutajale halb või lausa ohtlik, kartma ei pea. Uuema aja kunstpisarad on sellised, kus säilitusained lagunevad silmas ära veeks, hapnikuks ja naatriumkloriidiks. Need on kõik inimorganismile normaalsed asjad ja ei tohiks allergiaid tekitada. Iga tilga komponent võib samamoodi ärritust tekitada. Kui üks kunstpisar ei sobi, ei tähenda see, et ükski ei sobi. Peab proovima järgmist,“ ütleb arst.

„Osa kunstpisarad on väikestes ampullides ühekordsed annused. Neis säilitusaineid ei ole. Eelkõige sobivad neile, kes on allergilised. Ka teatud situatsioonides, kus aeg-ajalt lühikese perioodi vältel on vaja kunstpisaraid kasutada, on ühekordsed annused vajalikud,“ lisab ta. Kindlat reeglit, mitu korda päevas kunstpisaraid tilgutama peab, ei ole. Neid saab ise doseerida ning tihti tehakse viga, et pannakse liiga vähe ja liiga harva. Üle doseerida aga kunstpisaraga ei saa, kõik mis on üleliigne voolab silmast välja.

Kontaktläätsede kandjad peavad ise kunstpisaraid ostes uurima, kas neid võib ka koos kontaktläätsega kasutada. See on kõikide ravimite reklaam- ja infolehtedel kirjas.

Autor Jaanika Liinar.
Artikkel on ilmunud ajakirja Apteeker septembrinumbris.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

aili
19.03.12 10:41
Väga tähtis teade.
-208
   
+231

Lisa kommentaar

Saada