Vee fluoritase tekitab Eesti lastele hambahaigusi

Vee fluoritase tekitab Eesti lastele hambahaigusi

Hiljuti Tartu Ülikooli geograafiaosakonnas kaitstud doktoritöö näitab, et enam kui pool Eesti rahvastikust elab fluoriidivaese joogiveega piirkondades, mis tähendab kaarieseohtu väikelaste hammastele.

Kuid samas on ka fluoriidirohkus joogivees ohtlik just kuni kaheaastaste laste hammastele. Ohustatud piirkonnad on peamiselt Pärnu, Lääne-, Rapla-, Järva- ja Tartumaa. Veevärkide uuendamine asulates on siiski tasapisi olukorda parandamas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Ülikooli teadur Ene Indremitte on fluoriidide sisaldust Eesti asulate ja linnade joogivees mõõtnud alates 2000. aastast. Kui normide järgi tohib fluoriide olla kuni 1,5 milligrammi liitri kohta ja ka väike normiületus võib tervisele ohtlikuks osutuda, oli rabavaim mõõtmine 6,95 milligrammi liitri kohta.

Uuritud fluoriidirikka joogiveega piirkondade 12aastastest lastest esines hambafluoroosi kogunisti 80 protsendil juhtudest.

Kuid ka fluoriidivaene vesi, kui tase jääb alla 0,5 milligrammi liitri kohta, on halb, sest siis on kaariese oht suurem.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada