Rahvastiku vananemise kulud tuleb ümber hinnata

Rahvastiku vananemise kulud tuleb ümber hinnata

Uuringu andmetel tuleks rahvastiku vananemise mõju tööstusmaade tervishoiukuludele ümber hinnata.

Pikem oodatav eluiga ja parem tervis on toonud kaasa selle, et rahvastik vananeb aeglasemalt ja vananemisega kaasnevad kulud ei pruugi olla nii suured kui varem kardeti, kirjutab BBC.

Austria Rahvusvahelise Rakendusliku Süsteemanalüüsi Instituudi, USA Stony Brooki ülikooli ja Viini demograafiainstituudi teadlaste sõnul tugineb praegune vananemise mõõtmiseks kasutatav meetod eksitavale teabele.

Traditsiooniliselt on eakate toetamisest ühiskonnale tekkiva koormuse hindamiseks kasutatud vanadussõltuvusmäära (old-age dependency ratio, OADR, s.t üle 65-aastaste inimeste ja tööealiste inimeste suhet).

See mõõdupuu on nüüdseks uuringu autorite sõnul aegunud, sest inimesed elavad kauem ja 65-aastast ei peeta enam vanaks.

Uuringu autorid pakuvad välja uue, enda poolt välja töötatud sõltuvusmäära, mida nad nimetavad täiskasvanute töövõimetuse sõltuvusmääraks (adult disability dependency ratio, ADDR). See mõõdupuu tugineb töövõimetusele ning kajastab hoolitsust vajavate inimeste ja hoolitsust pakkuda suutvate inimeste suhtarvu.

Uuring näitas, et kui vananemist mõõta selle mõõdupuuga, väheneb vananemise kiirus võrreldes traditsioonilise vanadussõltuvusmääraga 4/5 võrra.

Need mõõdupuud avaldavad mõju ka poliitikale, sest „aeglased ja prognoositavad muutused pensionieas, mille aluseks on vanemas eas tervena elatavate aastate arvu kasv, võivad olla poliitiliselt aktsepteeritavamad kui suured ja järsud muutused, mis tuginevad eelarvepiirangutele“.

Heategevusorganisatsiooni Age UK heategevusdirektor Michelle Mitchell märkis: „See uuring näitab selgelt, et suhtumine vanemaealistesse inimestesse kui ühiskonna taagasse on iganenud seisukoht.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada