Arstide religioossed vaated mõjutavad nende ravisoovitusi

Arstide religioossed vaated mõjutavad nende ravisoovitusi

Arsti usuliste tunnete tugevus võib mõjutada seda, millist ravi ta oma patsientidele soovitab.

Ajakirjas Journal of Medical Ethics avaldatud uurimus näitab, et religioossemad arstid mainisid väiksema tõenäosusega patsientidele ravivõimalusi, mis võivad nende eluiga lühendada, näiteks tugevatoimelisi valuvaigisteid. Samuti soovitasid nad väiksema tõenäosusega tugevatoimeliste rahustite pidevat kasutamist ega toetanud abistatud eutanaasiat lubavate seaduste vastuvõtmist, vahendab LA Times.

Arste, kes nimetasid end „täiesti mitteusklikeks“, iseloomustas aga vastupidine käitumismall. Võrreldes usklike arstidega soovitasid nad pea kaks korda suurema tõenäosusega raviviise, mis võivad otseselt või kõrvalmõjude tõttu kiirendada patsiendi surma.

Uurimuse tulemused põhinevad küsitlusel, mis hõlmas 3733 Suurbritannia arsti, kellest 2923 märkisid, et eelmisel aastal oli surnud vähemalt üks nende patsient.

Need tulemused on kooskõlas varasemate uurimustega usuliste veendumuste mõju kohta ravipraktikale. Rahvusvaheliste uurimuste kohaselt kirjutavad mitteusklikud arsti kergekäelisemalt välja ravimeid, mis kiirendavad patsiendi surma, ja mittereligioossed vastsündinute arstid on valmis suurema tõenäosusega ravist loobuma või seda katkestama kui nende usklikud kolleegid.

USAs kalduvad onkoloogid, kes aitavad kiirendada patsiendi surma, olema „mitte eriti vaimsete huvidega“. Teine uurimus näitab, et end religioosseks pidavad arstid ei tundnud kohustust rääkida patsientidele ravimeetoditest või võimalustest, mida nad pidasid moraalselt vastuvõetamatuteks, näiteks abordist või rasestumisvastastest vahenditest vallalistele naistele.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada