Uimasti GHB lähteaine on Eestis keelustamata

Uimasti GHB lähteaine on Eestis keelustamata

Eestis liigub "korgijoogi" GHB lähteaineks olev ohtlikum uimasti GBL, mida pole veel illegaalsete ainete nimekirjas.

"GBL-i omamise eest saab politsei karistada vaid juhul, kui suudetakse tõestada, et inimene tarvitab ainet ebaseaduslikel eesmärkidel, nagu korgijoogi valmistamiseks," ütles Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juht Kaido Kõplas Eesti Päevalehele. "Politsei on omalt poolt teinud ettepaneku ravimiametile muuta GBL illegaalseks," ütles Kõplas. "Siiamaani pole see õnnestunud."

Ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja Gert Klaaseni sõnul muudab GBL-i keelamise problemaatiliseks asjaolu, et seda ainet ei saa ilma seadusemuudatuseta kanda sotsiaalministri narkootiliste ainete käsitlemise määrusesse. GBL-i illegaalseks muutmine on keeruline ka põhjusel, et seda sisaldavad paljud puhastusained ja ehitusmaterjalid. "Arutelud GBL-i väärkasutamise vältimiseks käivad. Ravimiamet on teinud sotsiaalministeeriumile ettepaneku selle aine lisamiseks narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja," lubas Klaasen omalt poolt.

Paljud uimastitarvitajad saavad korgijooki osta soovides petta, sest neile müüakse odavamat GBL-i. Lähteaine GBL on aga korgijoogist tunduvalt leeliselisem, mis muudab aine mürgiseks ja suurema koguse korral surmavalt ohtlikuks. Korgijoogi lähteaine muutub organismis GHB-ks, mille eest saab juba võtta kriminaalvastutusele.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada