Ka puhkamisest võib haigeks jääda

Ka puhkamisest võib haigeks jääda

1530 inimest hõlmanud küsitluse tulemused näitasid, et vaid 53% töötavatest ameeriklastest tunneb end pärast puhkust puhanud ja värskena ning 30% ameeriklastest tunneb, et neil on puhkusel raske stressiga toime tulla.

Mõned püüavad puhkuse ajale mahutada nii palju tegevusi, et tulevad tagasi väsinumana kui puhkusele minnes. Teised ripuvad aga nii tugevasti oma BlackBerryde ja mobiilide küljes, et kolleegid ja kliendid ei kahtlustagi nende puhkuselviibimist, kirjutab Wall Street Journal.

„Minu kogemuse põhjal ei tähenda vastus „väljaspool kontorit“ enam mitte kui midagi,“ selgitas Edward T. Creagan, Mayo kliiniku stressiblogi pidav onkoloog. „Me ajame end hulluks, kuna me ei võta aega lõõgastumiseks.“

Püüe lõõgastuda võib mõned inimesed suisa haigeks teha. Umbes 3% elanikkonnast kannatab puhkusele minnes „puhkusehaiguse“ all. Hollandis 2002. aastal läbi viidud uuringu kohaselt on selle haiguse sümptomiteks väsimus, lihasvalu, iiveldus ja gripilaadsed sümptomid. Nähtus nimega „nädalalõpupeavalu“ moodustab ligikaudu kolmandiku kõikidest migreenijuhtumitest ja kuuendiku kõikidest pingepeavaludest.

„Mõnedel inimestel sarnaneb stressist võõrutamine steroididest võõrutamisega: sellega kaasnevad muutused glükoosi ainevahetuses ja järsud meeleolumuutused,“ selgitas stressi ajuga seotud aspekte käsitlenud uuringu põhiautor, New Yorgi Weilli meditsiinikolledži psühhiaatriaresident Conor Liston.

On ka neid, kes on stressist tingitud adrenaliinist nii tugevas sõltuvuses, et nad suisa otsivad vastutusrikast tööd ja võtavad pidevalt vastu uusi väljakutseid.

Saatke selline nädalaks randa peesitama, ja pole mingi ime, et ta ei suuda seal end lõdvaks lasta. Nende jaoks on parimaks puhkuseks selline, kus nad saavad füüsilist ja vaimset ergutust – alustades deltaplaaniga lendamisest ja lõpetades kokandustundidega.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada