Ületunnitöö teeb südamele liiga

Ületunnitöö teeb südamele liiga

Enam kui 10 000 Ühendkuningriigi riigiametnikku hõlmanud uuringu andmetel võivad kümnetunnised või veel pikemad tööpäevad südant kahjustada.

Ühendkuningriigi, Soome ja Prantsuse teadlased märkisid täna ajakirjas European Heart Journal, et inimestel, kes lisavad 7-tunnisele tööpäevale kolm või enam töötundi, on 60% suurem risk haigestuda südamehaigustesse ja angiini ning surra südame-veresoonkonna haigustesse kui nendel, kes ületunde ei tee, kirjutab Businessweek. Nende tulemusteni jõuti uuringu Whitehall II raames, mille käigus on Ühendkuningriigi riigiametnikke jälgitud alates 1985. aastast.

Uuringu tulemusi kommenteerivas juhtkirjas märkis Glasgow’ ülikooli kliinilise farmakoloogia professor Gordon McInnes, et need kinnitavad tõendeid, mille kohaselt on ületunnitöö seotud kehva tervisega ning võib südamehaiguste väljakujunemisel mängida suuremat rolli kui seni arvatud. Tema sõnul peaksid arstid patsiendi tööpäevade pikkust arvesse võtma alati, kui patsient kurdab valu üle rinnas või kui tal esineb südamehaiguste sümptomeid.

„Kõige suurema südamehaiguste riskiga töötajad ütlesid oma tööpäeva pikkuseks olevat 11–12 tundi – tegemist on äärmiselt ebatavalise töömudeliga, vähemalt Euroopa kontekstis,“ kirjutas McInnes. „Ületundidest tingitud tööstress võib olla oluliseks teguriks südame-veresoonkonna haiguste väljakujunemisel.“

Umbes 10% uuringusse kaasatud riigiametnikest tegi päevas kolm või neli lisatundi. Nende töötajate käitumine oli tavaliselt agressiivne ja võidujanuline, täheldati ka psüühilise kurnatuse märke ja sageli ka unevaegust.

Vaatlusaluse 11 aasta vältel tuvastasid uurijad 369 surmaga lõppenud südamehaigust, infarkti, mis ei põhjustanud surma, ja angiini – ägedat rinnavalu, mille põhjuseks on südamelihast verega varustavate arterite ahenemine.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada