Katsed näitavad, et melanoomi ei põhjusta kokkupuuted UVA-kiirgusega

Katsed näitavad, et melanoomi ei põhjusta kokkupuuted UVA-kiirgusega

Teadlaste andmetel ei too varases eas UVA-kiirgusega kokkupuutumine kaasa melanoomi väljakujunemist kaladel, olgugi et varem on sellele seosele viidatud.

Kokkupuuted UVA-kiirgusega ei ole tõenäoliselt põhjuseks, miks melanoomi esinemissagedus on viimase 30 aasta jooksul kasvanud, kuna ainus katse, mis on sellele seosele viidanud, on tehtud kaladega, kirjutab ScienceDaily.

„Meie uuringu tulemused lükkavad ümber otsesed tõendid sellest, et UVA-kiirgus põhjustab melanoomi. Samas ei tähenda see, et UVA-kiirgus on ohutu,“ märkis uuringu põhiautor ja Texases Smithville’is asuvas teaduspargis tegutseva M. D. Andersoni vähikeskuse professor David Mitchell (PhD).

UVA on kantserogeen, mis põhjustab lamerakulist vähki ja naha enneaegset vananemist ning pärsib immuunsüsteemi talitlust. Uurijate arvates on samuti võimalik, et pikaajaline ja pidev kokkupuude UVA-kiirgusega võib kiirendada melaniini tootvate rakkude pahaloomulisuse väljakujunemist nahas, milles on juba käivitunud melanoomi väljakujunemise protsess.

Mitchell uuris koos kolleegidega UVA- ja UVB-kiirguse mõju melanoomile vastuvõtlikel hübriidkaladel, kellel kujuneb 15–20% juhtudest melanoom välja spontaanselt, ilma UV-kiirgusega kokku puutumata.

„Avastasime, et UVB-kiirgus kutsus melanoomi esile 43% 194-st sellega kokkupuutunud kalast. See on palju suurem näitaja kui 18,5%, mida täheldati kontrollrühmas, mis UV-kiirgusega kokku ei puutunud,“ selgitas Mitchell. Seda võis ka ette prognoosida, kuna kokkupuuted UBV-kiirgusega varases eas on melanoomi üldtuntud põhjuseks.

Melanoom kujunes välja vaid 12,4 protsendil 282 kalast, kes puutusid kokku UVA-kiirgusega – see ei erine statistiliselt kontrollrühma tulemusest.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada