Terviseamet: Tadžikistani reisides kontrollige vaktsineerimise andmeid

Terviseamet: Tadžikistani reisides kontrollige vaktsineerimise andmeid

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Tadžikistanis lastehalvatuse puhang - 22.aprilli seisuga registreeritud 128 ägeda lõdva halvatuse haigusjuhtu, kümme inimest on surnud. Haigestunud on peamiselt lapsed Afganistaniga ja Usbekistaniga piirnevatel aladel.

Tadžikistanis ilmnenud lastehalvatuse juhtude puhul on haigustekitajaks 1. tüüpi polioviiruse metsik tüvi. Viimane kohaliku päritoluga 1.tüüpi polioviiruse poolt põhjustatud puhang esines Tadžikistanis 1998.aastal. WHO andmetel on riigis laste vaktsineerimisega hõlmatus kolme annuse suukaudse poliovaktsiiniga 86 protsenti, mis on madalam WHO ohukriteeriumist. Poliomüeliidi puhanguid vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud laste seas on esinenud ka Hollandis, Bulgaarias ja Gruusias ja seda polioviiruste sissetoomise tagajärjel.

Eestis on poliomüeliidi vastase vaktsineerimisega hõlmatus olnud 2008-2009.aa 95,0-95,3%, sealhulgas kahe aasta vanustel lastel 96,0-96,2%. Samas on lapsi, kes on lastehalvatustõve (poliomüeliidi)  vastu vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud.

Terviseamet soovitab:

  1. Inimestel, kes reisivad Tadžikistani, kontrollida oma poliomüeliidi vastase vaktsineerimise andmeid perearsti juures ning juhul, kui te ei ole viimase 10 aasta jooksul poliomüeliidi vastu vaktsineeritud, teha kindlasti korduvvaktsineerimine ühe annusega;
  2. Tadžikistani viibimisel täita hoolikult hügieeni nõudeid, sest poliomüeliidi viirused levivad eeskätt saastunud käte ja esemetega;
  3. Lastevanematel kontrollida perearsti juures, kas nende laps(ed) on ettenähtud korras ja õigeaegselt vaktsineeritud lastehalvatustõve (poliomüeliidi) vastu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada