Suitsetamine võib olla geenides

Suitsetamine võib olla geenides

Kolme hiljutise uuringu andmetel võib mõnedel inimestel olla eriti raske suitsetamist maha jätta, sest nendel võib sõltuvus osaliselt tuleneda geenidest.

Ühes uuringutest tuvastati kolm geenipiirkonda, mida seostati päevas suitsetatavate sigarettide arvuga, kirjutab HealthDay News.

Uuringu autori ja Põhja-Carolina ülikooli dotsendi Helena Furbergi sõnul seostati ühte piirkonda suitsetama hakkamisega ja ühte varianti suitsetamise lõpetamisega. „Intensiivse suitsetamisega seostatava 15. kromosoomi geneetilised variandid asuvad samas piirkonnas, kus nikotiiniretseptoriteks nimetatavad geenid, mida teised teadlased on varem seostanud nikotiinisõltuvuse ja kopsuvähiga.“

Selliste tulemusteni jõuti 74 053 inimese fenotüübi analüüsi teel.

Edaspidi saavad teadlased Furbergi arvates võib-olla neid geneetilisi variante kasutada selleks, et ennustada erinevate suitsetamisest loobumist toetavate ravimeetodite mõju.

Teises uuringus kontrollis uurimisrühm eesotsas Clyde Francksiga Oxfordi ülikoolist, millised inimgenoomi geenid on seotud sigarettide suitsetamisega.

Teadlased leidsid üle 40 000 inimese hõlmanud uuringu käigus, et kromosoomi 15q25 üks geenirühm on seotud päevas suitsetatavate sigarettide arvuga.

Kolmandas uuringus, mille viisid läbi Islandi teadlased, uuriti samuti inimgenoomi, et leida päevas suitsetatavate sigarettide arvuga seotud geene. Kasutades enam kui 70 000 suitsetaja andmeid, saadi uuringus kinnitust sellele, et 15. kromosoomi geenid on seotud tubaka tarvitamisega. Uurijad tuvastasid ka kaks geeni – CYP2A6 ja CYP2B6 – mis osalevad nikotiini metabolismis, ja kaks geeni – CHRNB3 ja CHRNA6 – mis mõjutavad seda, kuidas organism nikotiini töötleb.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada