Uus gripipandeemia laine kevad-suvel on vähetõenäoline

Uus gripipandeemia laine kevad-suvel on vähetõenäoline

Eelmisel nädalal jätkus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste ja grippi haigestumuse langus, mis kinnitab viirusnakkuste hooaja taandumist.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestus 2737 inimest. Haigestumus 100 000 elaniku  kohta oli eelmisel nädalal 204,2 (12.nädalal - 236 ). 

Gripiviiruste osakaal väheneb, kuid kasvab respiratoor-süntsütiaalse (RS) viiruse ja paragripiviiruste osakaal.  

Möödunud nädalal sai positiivse kinnituse üks A ja üks B gripiviiruse proov,  ühtegi uue A(H1N1) gripiviirust ei ole kinnitatud juba kolmandal järjestikusel nädalal.

Lõppeval hooajal  haigestus grippi Eestis hinnanguliselt 11-17% elanikkonnast (ca 150 000-175 000 inimest). Haigestunute seas oli enim kuni 15-aastaseid lapsi. Haiguskulg oli enamikel juhtudel suhteliselt kerge. Vaktsineerimise teel on uue gripi vastu kaitse saanud ligi 35 000 inimest.  

Uus gripipandeemia laine eeloleval kevad-suvel on vähetõenäoline, kuid  välistada seda ei saa, sest elanikkonna hulgas on endiselt suur hulk mitte-immuunseid inimesi sh neid, kes pole haigust põdenud ega haiguse vastu vaktsineeritud. Seega on võimalik gripiviiruse levik ka eeloleval kevad-suve perioodil, välistada ei saa ka üksikuid haiguspuhanguid.

Tõenäoline on, et uus gripiviirus A(H1N1) jääb ringlusesse ka järgmisel 2010/2011 sügis-talvel. Üldine haigestumiste tase võib jääda mõnevõrra väiksemaks, kuna osal elanikkonnast on nüüdseks teatud immuunsus olemas. Kuna seni pole täheldatud olulisi muutusi pandeemilise gripiviiruse A/H1N1 geneetilises ja antigeenses struktuuris ega patogeensuses, siis võib oodata, et pandeemilise gripi raskusaste ja suremus järgmisel hooajal  seni kogetust palju ei erine. 

Monovalentsed pandeemilise gripi vaktsiinid (Celvapan ja Pandemrix) on näidustatud kasutamiseks gripipandeemia korral. Seni pole Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) gripipandeemiat tühistanud. Pandeemilise gripi vaktsiinid on kõikide eelduste kohaselt efektiivsed pandeemilise gripiviiruse A/H1N1 tüve vastu lähema 6-10 kuu jooksul.

WHO on soovitanud lisada 2010/2011 hooajalise trivalentse gripivaktsiini koostisse ka pandeemilise gripiviiruse A/H1N1 vaktsiinviiruse tüvi. Hooajaline gripivaktsiin on tavapäraselt kättesaadav alates septembrist. Hooajalise gripi vastu vaktsineerimist riik ei rahasta ning vaktsineerimine toimub patsiendi enda kulul.

Sellega seoses soovitab Terviseamet elanikel end jätkuvalt vaktsineerida pandeemilise gripi vastu. Vaktsineerimine on riskirühma kuuluvatele inimestele endiselt tasuta, teiste puhul on tervishoiuteenuse osutajal õigus vaktsineerimise teenuse eest küsida kuni 67 krooni.

Seoses iga-aastase gripihooaja algusega maakera lõunapoolel soovitab aga WHO kõigil rännuhuvilistel end enne pikemat reisi vaktsineerida  saadaoleva pandeemilise gripi vaktsiiniga. Lisa infot saad oma perearstilt või reisimeditsiini kabinettidest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada