Miks üllatused meid pimestavad?

Miks üllatused meid pimestavad?

Selle loo lugemiseks on teil vaja teadlikult lausetele tähelepanu pöörata ning ümbritsev jutusumin, raadio ja muud häirivad tegevused välja lülitada. Aga kui äkitselt hakkaks tööle tulekahjuhäire, kistakse teie tähelepanu tahtmatult sellelt loolt üürgavale sireenile.

Vanderbilti ülikooli värske uuringu tulemused näitasid esimest korda seda, kuidas meie aju neid kahte tähelepanuliiki koordineerib ja miks ootamatu üllatus meid ajutiselt pimestab, kirjutab Science Daily.

„Lihtne näide sellest, kuidas tulekahjusireen meie lugemisrütmi häirib, illustreerib kenasti üht tähelepanu olulist aspekti – see, mis lõppkokkuvõttes meie teadvusse jõuab ja meie käitumist suunab, sõltub eesmärgile suunatud ning stiimulitest ajendatud tähelepanuliikide vahelisest koostoimest. Loogiliselt järjekindlaks käitumiseks on vaja, et need kaks tähelepanuliiki oleksid koordineeritud,” selgitas psühholoogia dotsent ja värske uuringu kaasautor René Marois.

Oma uuringus palus uurimisrühm osalejatel leida ekraanil tähtedejadast üles täht „X”. Samal ajal jälgiti nende ajutegevust funktsionaalse magnetresonantstomograafiga, s.t kasutati fMRI‑d. Aeg-ajalt ilmus tähtede jadasse ootamatult näokujutis.

Üllatusmomendi tõttu ei suutnud osalejad pärast näo nägemist esimesel paaril korral tähte „X” üldse märgata hoolimata sellest, et nende pilk oli suunatud just sellele ekraaniosale, kuhu täht ilmus. Lõpuks suutsid nad selle üles leida sama edukalt kui siis, kui üllatusmoment puudus.

„See, mida me tõestasime, on kohanemisreaktsiooni tume pool või selle negatiivne toime. Avastasime, et see pimestab inimese teiste asjade suhtes, mis toimuvad vahetult pärast üllatusmomenti,” selgitas Marois.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada