Väikelaste mürgistusi põhjustab peamiselt kodukeemia

Väikelaste mürgistusi põhjustab peamiselt kodukeemia

Enamik mürgistusteabekeskusesse saabunud mürgistuskõnedest puudutavad alla 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi.

Väikelaste mürgistuste sagedasemad põhjused on lastele kättesaadav kodukeemia, samuti taimed, mida lapsed suhu pistavad ja söövad.  

Teine suurem grupp kannatanuid on täiskasvanud vanuses 19-35 eluaastat. Mürgistused selles vanusegrupis on seotud peamiselt erinevate süsivesinikega ehk petrooleumitoodete, lahustite ja gaasidega. Tihti helistatakse ka söövitavate puhastusvahendite või putukatõrje ja taimekaitsevahendite kasutamisest tekkinud mürgistussümptomite tõttu.

Mürgistuste põhjuseks on sageli valed töövõtted -  kemikaalidega töödeldakse erinevaid pindu kinnises ning ventilatsioonita ruumis. Tegu on peamiselt õnnetusjuhtumitega, kus täiskasvanu ei oska hinnata kemikaali käsitlemisel selle terviseohtlikkust.  

Ravimite vale kasutamine on samuti üheks täiskasvanute hulgas levinud mürgistuse põhjustajaks.  Peamiselt juhtuvad taolised mürgistused tabletikarpide segiajamisel, kus nt ühes pakendis hoitakse erinevaid ravimeid või on erinevate ravimite pakendid olnud väliselt sarnased. Ravimmürgistusi on juhtunud ka arsti ettekirjutuse eiramisel, mil kannatanu on neelanud topelt- või enamas koguses ravimeid, lootes sel viisil kiiremale paranemisele. Vanemaealiste ravimmürgistusi põhjustab tihti unustamine – inimesel ei seisa meeles, et ta on oma rohu juba ära võtnud ja nii manustab väikeste vahedega juba teise või kolmanda annuse.   

Kolmandik mürgistusteabekeskuse infonumbrile 16662 helistajaist on tervishoiutöötajad, ülejäänud tavakodanikud või ametnikud erinevate mürgistusprobleemidega.  

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada