Raeapteek elustab ajalugu

Raeapteek elustab ajalugu

Tallinnas Raekoja platsil asuv Revali Raeapteek on vanemaid Euroopas, väikeste vaheaegadega on ta samas majas tegutsenud peaaegu 600 aastat.

Tänapäeval on Raeapteek kujunenud omamoodi vaatamisväärsuseks Tallinna vanalinnas. Seal saab lisaks tänapäevaste medikamentide ostmisele kosutada end keskaegsete ravimitega ning uudistada sajanditevanuseid apteekide ja meditsiini ajalooga seotud eksponaate.

Raeapteegi kõige kuulsamateks müügiartikliteks on olnud siin juba 1467. aastast valmistatud vürtsitatud reinvein klarett ja martsipan, mida keskajal ravimitena tarvitati. Suur menu on saatnud ka kõikvõimalikke ravimteesid, eriti populaarsed on need välisturistide seas.

Praegugi on apteegikülastajal võimalik näitusetoas tutvuda 17. sajandil apteegi hinnakirjas sisaldunud eksklusiivsete ravimitega: vihmaussid õlis, musta koera  kuivatatud sitt, hirvepeenised, kuivatatud kärnkonnad ja keldrikakand.

Sajandeid oli apteek ainus koht, kus väärikas linnarahvas sai rohuabi. Aga mitte ainult – siin aeti juttu, söödi küpsiseid ja joodi teed. „Kõige olulisem asi, mis Raeapteegi puhul peaks toimima, ongi ehk see, et kui ta omal ajal oli ka omanäoline kokkusaamise koht – siia ei tulnud mitte ainult tõbised ja haiged, vaid tulid ka terved nõu küsima ja maailma asju arutama – et siis Raeapteek oleks Tallinnas jätkuvalt selline teistmoodi apteek, ennetav ja  nõuandev apteek, ka vaimseid arutelusid keskkonnana pakkuv apteek,” nendib projektijuht Silva Pihelgas.

Müügisaalis pakutakse Raeapteegi külastajale esmaste käsimüügiravimite, kreemide ja plaastrite kõrval ka n-ö lugudega omatooted, tavamõistes suveniire siin ei müüda. Martsipan, mis leiutati Raeapteegis juba 15. sajandil, on Silja Pihelga sõnutsi tõeline hitt – see on käsitsi valmistatud ja koosneb 72% mandlitest. Samuti pakutakse siin erinevaid tinktuure ja salve, keha- ja juusteõlisid, näo- ja huulepalsameid. Loomulikult müüakse Raeapteegis ka väärikat klaretti, mille koostis põhineb omaaegsel retseptil.

Täispikk versioon artiklist ilmub märtsikuu ajakirjas Apteeker.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada