Kas puna-roheline värvipimedus on ravitav?

Kas puna-roheline värvipimedus on ravitav?

Ameerika Ühendriikides tehtud katsed annavad lootust, et niisugust värvipimedust on võimalik geeniteraapia võtetega ravida ka inimesel.

Puna-rohelist värvipimedust põhjustab kas pikki või keskmise pikkusega laineid registreerivate fotopigmentide puudumine silma võrkkestas. See on kõige levinum geneetiline probleem või haigus, mida põhjustab muutus ühesainsas geenilookuses, kirjutab ERR teadusportaal.

Ameerika Ühendriikides tehtud katsed tavasaimiridega annavad lootust, et niisugust värvipimedust on võimalik geeniteraapia võtetega ravida ka inimesel. Tartu Ülikooli oftalmoloogia professori Pait Teesalu sõnul on siiski tõenäoline, et vastavat ravi hakatakse rakendama valikuliselt, vahendab ajakiri Horisont.

Seni oletati, et nägemiseks vajalikud närviühendused peavad kujunema juba varases arengustaadiumis ning kaasasündinud nägemishäirete ravi saab olla tõhus ainult siis, kui seda alustatakse väga noorelt. Nüüd aga on Washingtoni ja Florida ülikooli ning Wiskonsini meditsiinikolledži teadlased eesotsas Katherine Mancusoga näidanud, et geeniteraapia tagab kolmevärvinägemise isegi täiskasvanud tavasaimiridele (Saimiri sciureus), kes sünnivad kahevärvinägijatena. Ja puuduvat liiki kolvikeste lisamine võrkkesta polegi tehniliselt väga keeruline.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada