Viirused aitasid geneetilist varieeruvust kujundada

Viirused aitasid geneetilist varieeruvust kujundada

Uuringu tulemused tõestasid, et viirused mängisid inimese geneetilise varieeruvuse kujundamisel olulist osa.

Itaalias asuvate Don C. Gnocchi ja Eugenio Medea teadusinstituutide, Milano ülikooli ja Milano polütehnikumi uurijad kasutasid populatsioonigeneetika lähenemisviise, et tuvastada geenivariante, mis suurendavad vastuvõtlikkust viirusnakkustele või kaitsevad selliste nakkuste eest, kirjutab Science Daily.

Viirused on inimpopulatsioonidele kogu ajaloo vältel ohtu kujutanud ja põhjustavad endiselt suure osa haigustest ja surmadest terves maailmas. Viirusnakkustele vastuvõtlikkust moduleerivate geenivariantide tuvastamine on seega keskse tähtsusega uute ravimeetodite ja vaktsiinide väljatöötamisel.

Inimeste- ja viirustevaheliste pikaajaliste seoste tõttu on nendele patogeenidele suuremat vastupanu osutavad geenivariandid tõenäoliselt kujunenud loodusliku valiku tulemusena. Selle kontseptsiooni põhjal määrati kindlaks inimgenoomi need variandid, mis moduleerivad vastuvõtlikkust nakkustele või järgneva haiguse raskusastet.

Autorid tuginesid oma uuringus eeskätt ideele, et erinevates geograafilistes piirkondades elavad populatsioonid on kokku puutunud erineva viiruskoormusega ja seetõttu on nad kogenud erinevat viiruspõhist valikusurvet. Maailma 52 populatsiooni geneetiliste andmete analüüsimisel tuvastasid uuringu autorid variandid, mis esinevad sagedamini ja mille viiruskoormus on samuti suur. Selle lähenemisviisi abil tuvastasid nad 139 inimgeeni, mis moduleerivad vastuvõtlikkust viirusnakkustele; mitmete nende geenide valgusaadused mõjutavad üksteist ja sageli ka viiruskomponente.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada