Uuring heidab valgust teismeliste „öökullisündroomile”

Uuring heidab valgust teismeliste „öökullisündroomile”

Värske uuringu andmetel on varahommikul koolibussiga kooli sõitmine ja kehva valgustusega klassiruumides istumine peamised põhjused, miks teismelistel on raske öösel und leida.

Teismelised, nagu kõik teisedki, vajavad hommikul eredat valgust, eriti sinise valguse lainepikkustel, et sünkroniseerida oma sisemine ööpäevane rütm looduse päeva ja öö vaheldumise rütmiga, vahendab LA Times.

Kui teismelised jäetakse hommikul sinisest valgusest ilma, lähevad nad igal õhtul keskmiselt kuus minutit hiljem magama. See kestab seni, kuni nende organismi rütm on täielikult koolipäeva rütmiga vastuolus, märkisid Rensselaeri polütehnilise instituudi teadlased teisipäeval ajakirjas Neuroendocrinology Letters.

Selle tulemuseni jõuti pärast seda, kui ühele õpilasterühmale anti sinist valgust blokeerivad kaitseprillid ja leiti, et see mõjutas märkimisväärselt nende ööpäevast rütmi.

„Hommikusest valgusest ilma jäetud teismelised lähevad hiljem magama, magavad vähem ja saavutavad tõenäoliselt standardiseeritud testides kehvemaid tulemusi,” sõnas uuringu juhtautor ja valgustuse uurimiskeskuse uneuurija Mariana G. Figueiro. „Me oleme hakanud seda nimetama „teismeliste öökullisündroomiks”[1]. "

„Tegemist on toreda väikese eeluuringuga, mida on kindlasti vaja korrata,” märkis Browni ülikooli uneuurija Mary A. Carskadon, kes kõnealuses uuringus ei osalenud. „Minu arvates on peamine ja meelespidamist vajav sõnum see, et koolides võiks olla parem valgustus.”


[1] ingl delayed sleep phase syndrome ehk DSPS – hilinenud unefaasi sündroom

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada