Internet arsti asemel

Internet arsti asemel

Patsientide nõustamiskeskkonna kliinik.ee lugejad otsivad tervisemurede korral esmalt infot internetist. Arstid leiavad, et internet on igapäevatöös pigem kasuks kui kahjuks tulnud, kuid kindlasti ei asenda see aga arsti vastuvõtule pöördumist.

Naistearst Galina Litter on kliinik.ee veebikeskkonnas nõu andnud portaali loomise algusest. Dr Litteri sõnul on internet tema töös ainult kasuks olnud – muudmoodi ei ole kaasajal mõeldavgi. Näiteks vajavad patsiendid esmast nõu, mida teha enne eriarsti poole pöördumist. Ta jälgib ka ise, et info veebist oleks kättesaadav ja püüab kodulehekülge uuendada, et pöördujatel oleks sellest abi.

Endokrinoloog dr Anu Ambos toob internetinõustamise puhul välja, et just suhkruhaigete jaoks on internetis mitmeid väga häid lehekülgi ja foorumeid, kust patsiendid ammutavad infot ja ideid. Ta tõdeb ka seda, et sageli kipuvad patsiendid internetist loetu alusel endale diagnoosi panema. „Sama võib juhtuda ka tervise käsiraamatute innuka lugejaga. Interneti lihtsakoelised ülevaated jätavad patsiendile sageli mulje, et haiguse diagnoosimine ja ravi alustamine on jõukohane igaühele, kes lugeda ja kirjutada oskab“.

Küsitlusest selgus, et pea kolmveerand kliinik.ee lugejatest (73%) otsib esmalt abi internetist, viiendik (21%) uurib mure kohta oma arstilt. 4% vastanutest küsib lähedastelt ja sõpradelt ning samuti 4% küsib nõu perearsti infotelefonilt.

Mõlemad tohtrid tunnistavad, et veebist patsienti ei näe ja seetõttu ka nõu andmine keerulisem. Järelduse saab üksnes teha meilis saadetud info põhjal.

 „Seetõttu saavad soovitused olla üldist laadi, näiteks elustiili nõustamine, aitamaks probleemiga toimetulekul,“ ütleb dr Litter ning tõdeb, et arst ei saa otsuseid patsiendi eest teha.

 „Arsti vastuvõtule pöördumist veebinõustamine kindlasti ei asenda. Olen ka seisukohal, et patsienti nägemata ühtegi haigust usaldusväärselt diagnoosida pole võimalik. Samas on see patsiendi jaoks siiski üks väljund, võimalus oma muret informeeritud inimesega jagada, toetust ja kinnitust saada või mõttetuid hirme hajutada,“ lisab dr Ambos.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada