Uus meetod vähi varaseks avastamiseks

Uus meetod vähi varaseks avastamiseks

Autoantikehad võiksid aidata vähki varases staadiumis avastada.

Taani teadlased töötasid välja uue meetodi, mille abil on vähki võimalik avastada varases staadiumis, kasutades ära keha kaitsesüsteeme, vahendab teadusuudiste portaal Novaator.

Teadlased valmistasid süsteemi, mis tuvastab patsiendi verest spetsiifilisi immuunsüsteemi valke nimega autoantikehad. Need valgud ründavad keha enda kudesid, kui leiavad nende pinnalt signaale, mida normaalsetel rakkudel ei esine, näiteks vähirakkude pinnal olevaid spetsiifilisi molekule.

Teadlased leidsid, et meetod võimaldab avastada vähiga seotud autoantikehasid patsientidel, kellel on hiljuti diagnoositud eesnäärme-, rinna- või munasarjavähk. Tervetel katsealustel neid antikehasid verest ei leitud. Ajakirjas Cancer Research avaldatud uurimus näitas, et autoantikehad võiksid hästi sobida varaseks vähi diagnoosimiseks.

Immuunsüsteem ründab tavaolukorras antikehadega sissetungijaid või antigeene, näiteks baktereid või viiruseid. Mõningatel juhtudel, näiteks artriidi või diabeedi korral, pöördub keha aga iseenese vastu, tootes enda kudesid ründavaid antikehi. Vähi korral ründavad need autoantikehad kindlaid molekule ehk antigeene vähirakkude pinnal.

Kopenhaageni ülikooli teadlane Hans Wandall loodab, et lähemas tulevikus võiks lihtsa veretesti abil avastada autoantikehade esinemist veres ning seda infot saaks kasutada varase hoiatusena võimaliku kasvaja kohta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada