Rääkige minuga inimlikult, nii nagu asjad on, mitte nagu arst...

Rääkige minuga inimlikult, nii nagu asjad on, mitte nagu arst...

Arsti sõnal on võim, kuid ainult juhul, kui patsient seda usaldab, leiab perearst Eret Jaanson.

“Raskete diagnooside puhul ütleb patsient oma arstile - rääkige minuga inimlikult, nii nagu asjad on, mitte nagu arst. Distantseeritus, lakoonilisus ja sõna kaalutletud kasutamine on meditsiinis professionaalsuse tunnuseks,”  räägib perearst Eret Jaanson raamatus “Arst ilma kitlita”, mis koondab intervjuusid erinevate valdkondade arstidega.

“Iga elukutsega, kui sellele täielikult pühendutakse, on nii, et alguses tuleb toimida kehtivate reeglite järgi ja rohkem järgida seni tehtut. Usun, et ka meditsiinis pole see erandiks. Mida suuremaks muutub kogemus, seda enam avardab inimene oma eriala isiklikust kogemusest lähtudes.

Oluline on arsti keskendatus, tähelepanelikkus ja oskus empaatiliselt tajuda iga personaalset olukorda. Alati ei ole lihtne jõuda algpõhjusteni. Arstidel tuleb end pidevalt täiendada ja olla kursis meditsiinilise infoga, mis on ka patsiendile kättesaadav. Arsti sõnal on võim, kuid ainult juhul, kui patsient seda usaldab. Siis saab sõna olla ravi teenistuses,” räägib Eret Jaanson.

Täispikk intervjuu Eret Jaansoniga ilmus raamatus "Arst ilma kitlita", kus arstid räägivad oma tööst ja kogemustest. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada