Lastearst Tiina Talvik: krooniline haigus võib peret liita aga ka lahku kasvatada

Lastearst Tiina Talvik: krooniline haigus võib peret liita aga ka lahku kasvatada Pildil Tiina Talvik. Foto: Scanpix

Kutsumuselt ja elukutselt lasteneuroloog Tiina Talvik leiab, et arsti ja haige suhe on üks tõsine suhe. Usaldus ja teadmine on need, mis hoiavad aega kokku olulisimaks, milleks on ärakuulamine ja nõu andmine.

”Lasteneuroloogia eripära loob teistsuguse suhte arsti ja patsiendi vahel. Oma eriala tõttu puutun kokku laste krooniliste haigustega. Teatud mõttes on nende laste ja perede elu raskem, mistõttu arsti osa selles võib olla sügavam. Suhtumine arsti on ambivalentne – rasked kroonilised haiged on perele rängaks psüühiliseks koormaks.

Tean, kui raske on olla halva sõnumi tooja. On oluline, et arsti ja haige ning tema pere suhe säiliks ka niisuguses olukorras, et oleks valmisolek koos muutuda ning üksteist toetada. Seda suhet arsti ja patsiendi ning tema lähedaste vahel tuleb kasvatada ning hoida,” räägib lasteneuroloog Tiina Talvik raamatus ”Arst ilma kitlita”.

”Muidugi on rõõmuhetki, kus lapsed, kellel on olnud arenguprobleemid; epilepsia või muu tõsine haigus, saavad terveks ja jõuavad edasi. Nende rõõmude äraootamine võib aga võtta väga kaua aega.

Krooniline haigus võib peret liita aga ka lahku kasvatada. Nii on ka arsti ja patsiendi suhtega, see on kordumatu ja personaalne iga juhtumi puhul.  Mõnedest patsientidest saavad sõbrad ja eluaegsed sõbrad, lähedased inimesed...,” arutleb Talvik

”Arvan, et ühiskonnas on toimunud patsiendi ja arsti rollide määratlemise osas teatud võimendumine. Probleem on tegelikult paljuski hoopis mujal, kui rollides või nende sõnastamises. Tuleb mõelda sellele, kuidas tekitada tervishoidu juurde aega – see on meie olulisim ressurss. Lugesin üht artiklit, millest jäi meelde lause, et arsti ja haige vaikne vestlus mattub masinate mürasse... See, kuidas me aega kasutame, mõjutab meie suhteid. Arsti ja haige suhe on üks tõsine suhe ja mida pikaaegsem see on, seda parem. Üksteist tuntakse ja arst saab paremini ravida, kuna on olemas taustainfo. Usaldus ja teadmine on need, mis hoiavad aega kokku olulisimaks, milleks on ärakuulamine ja nõu andmine,” leiab dr Tiina Talvik.

Täispikk intervjuu Tiina Talvikuga ilmus raamatus "Arst ilma kitlita", kus viisteist Eesti arsti räägivad oma tööst. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada