Vaikust, öötööline magab!

Inimene on valguse olend. Ta magab öösiti, ärkab päikesega ja töötab päeval. Kui päike kaldub läände, valmistub inimese keha puhkuseks ja uneks. Nii on enamus inimolevustega, kuid mitte kõigiga. Need, kes töötavad öises vahetuses, magavad päeval ja öösiti hoiavad haiglaid operatsioonivalmis, vabrikuid huugamas ning pakuvad 24tunnist teenust.

Kui te ei ole töötanud öises vahetuses, võite kindlasti mõelda, et sellega kohanemine on küllaltki lihtne, midagi, mis võtab vaid paar päeva. Kuid see on tõest väga kaugel. Kui valida öine töö, häirub kogu organismisisene ajastamismehhanism, mis reguleerib und ja ärkvelolekut ning valitseb keha keemiliste ühendite voolu. Keha sisemine kell, mis on seatud päikesetõusu ja õhtuse pimenemise järgi, muutub loomuliku tsüklina, mida nimetatakse ööpäevarütmiks.

Kui katsute muuta une-ärkveloleku tsüklit, on see nagu sümfoonia kahe dirigendiga, kellest kumbki juhatab erinevalt. Teie õrnad sisemised rütmid lähevad korrast ära. Tavaline on, et öises vahetuses töötavad inimesed magavad keskmiselt 5-7 t nädalas vähem kui päevased töötajad, segajateks päevane valgus ja liiklusmüra. Une vähesus on öises vahetuses töötajate põhiline häda.

Sellest tulenevateks terviseprobleemideks on lakkamatu väsimus, depressioon, üksildus, külmetushaigused, gripp, seedehäired, probleemid menstruaaltsükliga. Öötöölistel on suurem kalduvus tüsedusele, südamehaigustele ja õnnetustele.

Kroonline väsimus

Öises vahetuses töötajad ei maga sageli küllaldaselt. Uurimused näitavad, et isegi siis, kui inimesed, kes on olnud üleval kogu öö, pannakse magama vaiksesse pimedasse laboratooriumisse ja nad ikkagi ärkavad 4-5 t pärast. Neid äratab keha sisemine kell.

Depressioon ja üksildus

Töötamine öösiti või õhtuti on sotsiaalselt laastav. Eriti on asi halb siis, kui teil on lapsed. Te näete ju neid ainult magavana.

Vastuvõtlikus külmetushaigustele ja gripile

Öise vahetuse töötajatel on nõrgem immuunsüsteem kui päevastel töötajatel, mis teeb nad vastuvõtlikumaks külmetushaigustele ja gripile.

Kõhuprobleemid

Uurimused näitavad, et paljusid öövahetuses töötajaid vaevavad mao-soolte probleemid (seedehäired, iiveldus, kõhulahtisus või -kinnisus, söögiisu kadumine).

Korrapäratud menstruaaltsüklid

Uurimused näitavad, et töö öises vahetuses võib muuta raskemaks rasestumise. Lisaks, kui ollakse juba rase, on raseduse katkemise oht suurem nagu ka enneaegse sünnituse oht ja see, et sünnib alakaaluline laps.

Tüsedus

Üks 469 meditsiiniõega tehtud uurimus näitas, et kaalus võtsid enam juurde öösel töötavad õed. Teises uurimuses tuvastati öösiti töötavate õdede puhul, et 10 aasta jooksul võtsid õed kaalus juurde, kusjuures neid oli öises vahetuses kaks korda rohkem kui päevases.

Südamehaigused

Öösiti töötajatel on kõrgem vererõhk, kõrgem kolesterooli ja triglütseriidide tase, mis on südamehaiguse eelkäijad. Üks uurimus näitas, et töötamine öises vahetuses üle kuue aasta kujutab endast 50% suuremat südamehaiguste riski, kui töö päevases vahetuses.

Õnnetused

Et inimese erksus kahaneb hommikuti vahetuse lõpptundidel, on suurem ka oht õnnetuste tekkele, eriti kui kasutatakse masinaid või autorooli.

Paljud õise vahetuse töötajad vaaruvad koju, lülitavad sisse televiisori ja jäävad tugutooli magama. Pole ime, et nad tunnevad end üles ärgates kohutavalt halvasti.

Unesse tuleb suhtuda kui kallihinnalisse õrna asjasse. Ta vajab erilist planeeringut.

  • Valmistage ette rahulik tuba. Pange akende ette rasked tumedad kardinad, et päikesevalgus ei sega.
  • Kui magate öösel, siis keegi ei tule külla kell 3 hommikul, kuid vähesed inimesed mõtlevad sellele, enne kui kell 3 päeval lähevad külla öises vahetuses töötajale. Teatage oma sõpradele, mis kellaajal te magate ja paluge sel ajal end mitte häirida. Pange uksele silt: "Vaikust, öötööline magab!"
  • Kui te ei saa magada rohkem kui 4-5 t hommikul pärast öist vahetust, planeerige veel üks uinak õhtupoolikul. Kui teil õnnestub magada 5-6 t hommikupoolikul, võib õhtupoolne uinak kesta ainult 15-45 minutit. Kui saate hommikul magada ainult 3 t, siis magage õhtupoolikul 2 t, kuid uinak üle tunni õhtupoolikul muudab üldiselt jõuetuks.

Võimelge õhtupoolikul

Öises vahetuses töötajatele antakse nõu võimelda, kui üles ärgatakse. On ka arvamusi, et korrapärane võimlemine öise vahetuse kestel aitab paremini kohaneda öise tööga. Võimlemist vähemalt viis korda nädalas soovitatakse südamehaiguse ärahoidmiseks ja ka ülekaalulisuse vältimiseks.

Tööl

Uurimus näitas, et töölised, kes istusid eredate lampide all 6 ja enam tundi öösel, olid erksamad ja nende päevane uni oli mõnusam. Kui tööl ere valgus puudub, ostke spetsiaalne ereda valgusega lamp ning valgustage oma keha enne tööleminekut või tööl kohvipauside ajal.

Ärge jooge kohvi, teed ega coca-colat pärast keskööd. Kofeiin püsib kehas 6 tundi, raskendab uinumist, põhjustab seedehäireid. Öise vahetusae ajal ärge jooge kohvi üle kahe tassi. Kui olete agar kohvijooja, katsuge jätta see komme järk-järgult maha. Kui aga teete seda liiga kiiresti, võivad tekkida kofeiinist võõrutamise sümptomid - iiveldus või peavalu.

  • Püüdke süüa oma päeva suurim eine öise vahetuse ajal. See vähendab kiusatust süüa öötundide jooksul mitu korda, millega saaksite liiga palju kaloreid.
  • Tehke töös 20minutine vaheaeg ja võimelge. Võimlemine aitab tunda end erksana isegi kell 4 öösel, mil keha tavaliselt hakkab end unisena tundma.

Teel koju

Kandke päikeseprille, et varjata oma silmi hommikupäikese eest, siis on kergem uinuda. Kaitseprillid põrmustavad päikesevalguse toimet ja kavaldavad, nii et te ei märkagi, et on juba hommik.

Kodus

Ärge sööge palju, eriti traditsioonilist hommikueine tüüpi toitu, sest see signaliseeriks kehale, et on juba hommik ja teil tuleb raskusi uinumisega. Pealegi, rohke söömine enne magamaheitmist võib põhjustada seedehäireid ja kaalus juurde võtmist. Minge kohe voodisse. Vältige kiusatust hakata koristama, maksma arveid või vaatama televiisorit. Spetsialistid teavad, et keha kellale pole midagi kahjulikumat, kui hommikul ärkvel olla ja magada õhtupoolikul. Kandke kõrvaklappe või pange vatti kõrva, et pehmendada päevast müra. Lülitage välja telefon ja uksekell. Vältige uinuteid. Kõige halvem, mida teha saate, on juua alkoholi uinumiseni. Kuigi alkohol võib aidata kiiremini uinuda, äratab see ka kiiremini üles.

Isegi kui järgite ülaltoodud nõuandeid, võite ikkagi tunda, et töö öövahetuses ei muutu kergemaks. 40ndate eluaastate keskel ja varastel 50ndatel paljud inimesed loobuvad öötööst. Teadlased ei mõista täielikult, miks vananemisega kohanemine öötööle halveneb, kuid ühes uurimuses näidati, et öötöö mõjus keskealistele töölistele kaks korda halvavamalt kui noorematele.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada